Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Narodowe Święto Niepodległości w Gogolinie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Gminie Gogolin mały w bieżącym roku wyjątkowy charakter. Gogolińskie uroczystości upamiętniające 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się złożeniem wiązanek kwiatów pod pomnikiem Ofiarom Wojen i Przemocy przed Urzędem Miejskim w Gogolinie.

Na czele z pocztem sztandarowym, pod pomnikiem Ofiarom Wojen i Przemocy zebrali się przedstawiciele samorządu Gminy Gogolin oraz Starostwa Powiatowego w Krapkowicach, kierownicy i dyrektorzy gminnych jednostek organizacyjnych, reprezentacja Straży Miejskiej oraz Posterunku Policji w Gogolinie i Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach, a także przedstawiciele Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” i Związku Kombatantów RP. Delegacjom towarzyszyli uczniowie klasy wojskowo – mundurowej Zespołu Szkół w Gogolinie.

Po ceremonii złożenia kwiatów na zaproszenie burmistrza Joachima Wojtali w kościele parafialnym w Gogolinie zaprezentowano oratorium „Krzyż i Orzeł Biały. Chrześcijańskie dzieje Polski – Bóg Ciebie ochrzcił – Bóg dał Ci siłę”.

Imponujące oratorium, którego autorem jest muzyk i kompozytor Robert Grudzień, było bez wątpienia najbardziej widowiskowym elementem patriotycznych obchodów. Historia Polski, począwszy od chrztu Mieszka, została przedstawiona w formie artystycznej podróży w czasie.  Narracji prowadzonej przez Annę Seniuk towarzyszyła muzyka w wykonaniu filharmoników lubelskich. W oratorium znalazły się również partie solowe, które wykonali soliści Filharmonii Lubelskiej oraz dzieci i młodzież z zespołu „Zakrzewiaki” z Zakrzewia.  Do Gogolina zawitał także kompozytor – Robert Grudzień, który wykonał partie organowe. Obchody zwieńczyła uroczysta msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem mieszkańców, licznych gości i pocztów sztandarowych.

 

 

Wersja XML