Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Z arcybiskupem o polsko – niemieckich kontaktach

O trudnej drodze do polsko – niemieckiego pojednania i wspaniałych owocach tego procesu mówił w Kamieniu Śląskim ksiądz arcybiskup Alfons Nossol. W kameralnym spotkaniu poświęconemu tej tematyce uczestniczyli członkowie delegacji niemieckich, biorący udział w obchodach jubileuszowych w Gogolinie, przedstawiciele kół DFK z terenu gminy Gogolin oraz Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala.

Spotkanie odbyło się 26 maja, w 26. rocznicę zainicjowania dobrosąsiedzkich kontaktów polsko – niemieckich oraz z okazji 20. rocznicy podpisania przez Burmistrza Gogolina i Burmistrza Schongau „Umowy o partnerstwie”. Z księdzem arcybiskupem Alfonsem Nossolem spotkał się burmistrz Schongau Falk Sluyterman van Langeweyde, starosta senior powiatu Altenkirchen Manfred Blaschke oraz członkowie delegacji samorządowej z Schongau, członkinie Koła Kobiet w Mülheim współpracujące z Kołem DFK Gogolin, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie Piotr Czok, Przewodniczący Zarządu Gminnego TSKN w Gogolinie Krystian Komander oraz przedstawiciele gminnych kół DFK, działających na terenie Gminie Gogolin. Obecny był również dr Albert Glaeser, wieloletni sekretarz zarządu wojewódzkiego TSKN Jan Lenort, Regina Kalla – Szulc i Brygida Czekała – nauczycielki w Zespole Szkół w Gogolinie, prowadzące wymianę partnerską ze szkołami w Schongau i Betzdorf.

Ksiądz arcybiskup A. Nossol, laureat wielu nagród za działalność ekumeniczną i za zaangażowanie w pojednanie narodów polskiego i niemieckiego, przewodniczył w 1989 r. historycznej Mszy Pojednania w Krzyżowej, która odbyła się 12 listopada 1989 r., dzień po otwarciu muru berlińskiego. Nawiązując do tych wydarzeń, ksiądz arcybiskup wskazał na wspaniałe następstwa tych wydarzeń. Jednym z nich było nawiązanie szerokiego dialogu polsko – niemieckiego. Podczas spotkania głos zabrał również burmistrz F. Sluyterman, który wyraził życzenie, aby „pielęgnować i intensyfikować” ów dialog, „abyśmy mogli w Europie żyć w pokoju”. Podczas spotkania odczytano również list gratulacyjny burmistrza Mülheim Ulricha Scholtena, który przywiozły do Gogolina członkinie Koła Kobiet.

Burmistrz J. Wojtala podsumowując spotkanie stwierdził, że „z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość, gdyż obecna współpraca polsko – niemiecka to dobry fundament na którym mogą budować przyszłe pokolenia”.

 

 

12 listopada 1989 r. w Krzyżowej odbyła się Msza Pojednania, której przewodził ks. abp Alfons Nossol. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczył premier Tadeusz Mazowiecki i kanclerz Niemiec Helmut Kohl. Politycy przekazali sobie „znak pokoju”, który przeszedł do historii jako znak nowego otwarcia w stosunkach polsko – niemieckich. 17 czerwca 1991 r. podpisano  „Traktat między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy”.

Wersja XML