Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

II Malniński Przegląd Grup Obrzędowych "Wodzenie Niedźwiedzia"

Dnia 4 lutego odbyło się w Malni tradycyjne Wodzenie Niedźwiedzia zakończone II Malnińskim Przeglądem Grup Obrzędowych "Wodzenia Niedźwiedzia. W przeglądzie brały udział grupy: przedszkolaków, dzieci szkolnych, młodzieży oraz osób dorosłych z panią sołtys na czele.

Barwny korowód złożony z przebierańców chodził przez wieś od domu do domu, prowadząc na postronku niedźwiedzia. W skład orszaku wchodzili również: młoda para, kominiarz, pielęgniarka, leśnik, diabeł, ksiądz, cyganki, policjant, rzeźnik, druhny i drużbowie oraz wioskowy Kacper. Policjant wręczał każdemu gospodarzowi mandat, który był jednocześnie zaproszeniem na wieczorny przegląd,  strażak sprawdzał czy w gospodarstwie jest porządek, kominiarz sprawdzał komin i smarował sadzami a każda gospodyni przy muzyce i śpiewie całej grupy musiała zatańczyć z niedźwiedziem. W ten sposób kilka grup obrzędowych odwiedziło wszystkie domostwa w Malni. Gwaru, śmiech, muzyki i przysłowiowego larma było co nie miara.

Wieczorem odbył się przegląd grup obrzędowych. Już od popołudnia zbierali się w naszej szkole ludzie chętni do pomocy przy przygotowaniach do imprezy. O godz. 17.30 rozpoczął się przegląd.                                              

 W skład jury weszli:                                                                    

1. Krystyna Kubiczek - przewodnicząca

2. Rudolf Kubiczek - członek     

3. Maria Zimerman - członek                              

 Każda ze zgłoszonych grup (a było ich 4) przedstawiła swoją scenkę obrzędową. Jury przyznało następujące nagrody i miejsca:

1 miejsce - Przedszkole w Malni, opiekun pani Danuta Grobosz - bon wartości 100 zł oraz nagrody rzeczowe dla uczestników.

2 miejsce - Szkoła Podstawowa w Malni, opiekun pani Teresa Bielewicz - bon wartości 75 zł oraz nagrody rzeczowe dla uczestników.

               -  Grupa Młodzieżowa z Malni, opiekun pan Marcin Niewianda - bon wartości 75 zł oraz nagrody rzeczowe dla uczestników.

3 miejsce grupa dorosłych z Malni - nagrody rzeczowe

Sponsorami nagród była Rada Sołecka Malni, Restauracja Linder, Gabinet Fizjoterapii Iwona Makiola, Urząd Miejski w Gogolinie oraz GOK Gogolin.

Organizatorami imprezy był sołtys i Rada sołecka wsi Malnia.

Wszystkim osobom biorącym udział i osobom, które pomogły w przygotowaniach imprezy bardzo dziękijemy.

Sołtys i Rada Sołecka

 

 

Wersja XML