Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Z delegacją w Mikołajewie

Współpraca samorządowa Gminy Gogolin i Mikołajowa na Ukrainie nabiera rozmachu. Na zaproszenie Mera, w Mikołajowie przebywała delegacja samorządowa gminy Gogolin.

W dniach 1 - 5 maja br. delegacja w składzie: Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala z małżonką, Sekretarz Gminy Bogusław Leśkiewicz, Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu, Rekreacji i Zdrowia Waltrauda Wicher, Przewodniczący Komisji Infrastruktury Komunalnej Zbigniew Kawa oraz Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Józef Reinert odwiedziła Mikołajów w województwie lwowskim. Podczas wizyty ukraińscy samorządowcy prezentowali m. in. infrastrukturę oraz potencjał gospodarczy i kulturalny, jakim dysponuje miasto. Bardzo miłym akcentem było powitanie delegacji ozdobnym chlebem i solą, a w kolejnym dniu - spotkanie w ratuszu miejskim z Merem Mikołajowa Igorem Chimczakiem, Zastępcą Mera i radnymi. Mer Chimczak towarzyszył również delegacji w kolejnych dniach pobytu prezentując walory miasta i okolic. Członkowie delegacji spotkali się także z radnymi reprezentującymi nb. sześć różnych frakcji politycznych. Z przedstawicielami władz samorządowych ustalono zakres zagadnień, które interesują gospodarzy, a które zostaną omówione podczas pobytu delegacji w gminie Gogolin podczas Dni Gogolina. Największe zainteresowanie wzbudzają tematy gospodarcze, współpraca z sektorem przemysłowym oraz problem pozyskiwania środków zewnętrznych.

mikolajew.jpeg 

Burmistrz wraz z delegacją spotkał się także z proboszczem ks. Janem Fafułą i wiernymi katolickiej parafii św. Mikołaja, z którą od wielu lat bardzo dobrze współpracuje Publiczna Szkoła Podstawowa w Kamieniu Śl. Członkowie gogolińskiej delegacji odwiedzili również Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Galicja” we Lwowie, gdzie podczas spotkania z dyrektorami Olegiem Kuzykiem i Jarosławem Leskivem uzgodniono projekt wspólnych przedsięwzięć kulturalnych. W najbliższym czasie, podczas Dni Gogolina wystąpi 50 – osobowa grupa młodych artystów z Centrum a podczas „Żniwnioka” wystąpi „Gerdan” - reprezentacyjny zespół wokalny z Mikołajowa.

 

 

Bardzo ciekawym punktem programu była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. Wizyta gogolińskiej delegacji zbiegła się z Dniami Lwowa, gdzie dzięki wsparciu Prezydenta Wrocławia, w Operze Lwowskiej wystawiono „Straszny Dwór”. Na to znakomite przedstawienie zostali przez gospodarzy zaproszeni również członkowie delegacji.

Należy przypomnieć, że pierwsza wizyta gogolińskich samorządowców w Mikołajowie miała miejsce w 2008 r. Od tej pory wiele się zmieniło, chociażby to, że od granicy polskiej do Lwowa wybudowano bardzo dobrą drogę. Trasę, która zajmowała kierowcom ok. 3 godz. dzisiaj pokonuje się 50 minut. Bardzo duże wrażenie wywołuje też nowy stadion we Lwowie, który samorządowcy zwiedzali wraz z gospodarzami. Samorządowcy z Gogolina mogli się również przekonać, że wiele zmieniło się w Mikołajowie po ubiegłorocznej wizycie mera w Gminie Gogolin.

Wersja XML