Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Parafia w Obrowcu

Brak opisu obrazka

 

 

 Kościół w Obrowcu zbudowano w II połowie XIX wieku. Wcześniej wierni z Obrowca uczęszczali co niedzielę do kościoła parafialnego w Jasionej. Dlatego, w latach 1869-1884, mieszkańcy na polu rodziny Kaszurów, za ich zgodą wybudowali murowany, neogotycki kościół pw. św.. Jana Chrzciciela. Pierwszym proboszczem został ks. Franciszek Lackowski, który przebywał w Obrowcu od 1903 do 1921 roku. Kolejni duszpasterze to: ks. Zygfryd Nocoń, ks. Marian Przeckowski, ks. Berthold Kascha, ks. Pius Lerch, ks. Alfred Gdynia, ks. Antoni Mende, ks. dziekan Rudolf Hoffmann i zmarły w grudniu 2007 ks. Karol Gąsior. Od 10 grudnia 2007 proboszczem jest ks. dziekan Krzysztof Korgel. Obrowiec może poszczycić się także księżmi, którzy wywiedli się z tej wsi. Są to: ks. Stanisław Hytrek, ks. Adolf Hytrek – autor arcyciekawej publikacji Górny Szlązk pod względem obyczajów, języka i usposobienia ludności oraz ks. Stanisław Schulz – powojenny proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Gogolinie, a zarazem wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym w Nysie.

 

 

 Na obszarze obrowieckiej parafii natkniemy się także na 2 murowane kaplice, 4 krzyże przydrożne lub święte obrazki, wiszące w kilku miejscach na drzewach lub słupach przydrożnych, Niektóre z nich upamiętniają tragiczne wydarzenia, które miały tu miejsce w przeszłości.

 

 

 Ciekawym miejscem, obrazującym skomplikowane losy polsko-czesko-niemieckiego pogranicza jest cmentarz w Obrowcu, ulokowany w 1903 roku na polu przekazanym parafii przez rodzinę Karola Przybyły, za wsią powyżej terenu zalewowego (mimo to w 1997 roku nie ustrzegł się częściowego zalania). Można tu natknąć się na nagrobki zmarłych sprzed I wojny światowej. Wojenne wydarzenia upamiętnia żeliwna tablica z napisem: Russ.(ische) Soldat Michael Dudkin 1889-1918. Tabliczka ta znajduje się za ręczną pompą wodną w krzewach ozdobnych. Jeniec zmarł w Obrowcu jako prawdopodobnie zatrudniony w pobliskim majątku. Nieopodal bramy wejściowej cmentarza ma swoje lokum grób poległych w czasie III powstania śląskiego 3 miejscowych powstańców: braci Wojciecha (lat 16) i Bruno Dyllów (lat 20) oraz Wiktora Kudrysia (lat 19). Można spotkać także nagrobki z czasów międzywojnia. Zawierają one napisy w językach niemieckim i polskim.

 

 

 Uwagę turystów może przykuć duży nagrobek z napisem: Polegli w II wojnie światowej. Wymienia się tu imiona i nazwiska 5 osób, które w 1945 roku zginęły z rąk żołnierzy sowieckich. Są to: Gustaw Reisch, Tomasz Hytrek, Paweł i Henryk Harmansa oraz Alojzy Lipka. Na cmentarzu pochowano prochy adwokata Adama Kudrischa, obywatela niemieckiego, który zmarł w obozie koncentracyjnym w Dachau w 1942 roku. Znajduje się tutaj również grób Józefa Dudka (lat 22), który poległ jako żołnierz dział przeciwlotniczych w 1944 roku podczas nalotu wojsk amerykańskich w Saarbrűcken. 

 

 

Parafia p.w. Św. Jana Chrzciciela

Obrowiec

ul. Krapkowicka 36

47- 320 Gogolin

Tel. 77/ 4666033

Proboszcz ks. Krzysztof Korgel

 

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

 

Niedziela: 7.30, 10.00

 

Poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek: 7.30, 17.30 /w okresie letnim:

18.30/

 

Sobota 18.00 /msza św. z liturgią niedzielną/

 

Kancelaria parafialna czynna po mszach świętych / w niedziele i święta – nieczynna/

 

Wersja XML