Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Parafia w Malni

Brak opisu obrazka

 

 

 

Kościóła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego usytuowano na niewielkim wzniesieniu. Historia jego powstania i architektura są bardzo ciekawe. Świątynia ta stanowi dwupoziomowy zespół dwóch obiektów położonych jeden na drugim. Czyżby zatem kościół na kościele? Kiedy przyjrzymy się bliżej, łatwo dostrzec, że właśnie tak jest. Jest nim kościół dolny wybudowany w latach 1976-1978, dzięki staraniom otmęckiego proboszcza ks. Franciszka Duszy.

 

 

 

Brak opisu obrazka

 

 

 Z najwyższego wzniesienia wydobyto kamien wapiennyi w powstałym wgłębieniu wymurowano światynię. Z kolei kościół górny stanowi drewniany kościółek poprotestancki pw. św. Franciszka, wzniesiony w latach 1801-1804 w Kostowie koło Kluczborka przez Antona von Strachwitz i odrestaurowanego przez Franciszka von Ballestrema – ówczesnego właściciela tej wsi w 1943 roku. Kiedy jednak po 1965 roku został opuszczony przez gminę ewangelicką, zdecydowano go w 1977 roku rozebrać i przenieść stamtąd do Malni, by go ponownie zrekonstruować.

 

 

Brak opisu obrazka

 

 

 Plac kościelny zdobi także grota Matki Boskiej Fatimskiej i murowana dzwonnica z trzema dzwonami. Tuż obok kościoła znajdują się dwie kapliczki. Pierwsza - Wszystkich Świętych, a druga - poświęcona wywodzącemu się z Malni błogosławionemu o. Józefowi Cebuli (1902-1941). Ta wyjątkowa postać zginęła śmiercią męczeńską  w obozie koncentracyjnym w Mauthausen i  została wyniesiona na ołtarze przez naszego papieża Jana Pawła II w 1999 roku w Warszawie podczas beatyfikacji 108 męczenników z czasów II wojny światowej.

 

 

Brak opisu obrazka

 

 

Umocnieni duchem udajemy się ul. Odrzańską, mijamy miniaturę kościoła w Malni, a za nim pomnik poświęcony mieszkańcom Malni, którzy polegli podczas I i II wojny światowej. Wkrótce dotrzemy do kaplicy pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wybudowanej w 1902 roku przez mieszkańców wsi. W wysuniętej ku ulicy górnej jej części, tj. wieży umieszczono niewielki dzwon, który kiedyś znajdował się na drewnianym słupie w tym miejscu i oznajmiał czyjąś śmierć lub wzywał 3 razy w ciągu dnia na Anioł Pański. Wewnątrz znajduje się mały ołtarzyk, nad którym wisi krzyż w otoczeniu licznych figur, m.in. św. Franciszka, Matki Bożej i Jezusa. Nieopodal znajduje się  dom rodzinny bł. o. Józefa Cebuli.

 

 

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego

Malnia

ul. Polna 11

47- 316 Górażdże

Tel. 77/ 4671763

Proboszcz ks. Hubert Sklorz

 

 

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

 

Poniedziałek, wtorek, piątek, sobota:  17.00  /w okresie letnim: 18.00/

 

Środa: 8.00

 

Czwartek: 17.00 msza św. szkolna  /w lipcu i sierpniu: 18.00/

 

Niedziela: 8.00 /msza św. w języku niemieckim/, 10.00

 

Kancelaria parafialna czynna po mszach świętych / w niedziele i święta – nieczynna/

 

 

 

 

Wersja XML