Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Obrowiec - więcej ...

 

Wizja wsi:  „U nas w Obrowcu zdrowo żyjemy, z duchem czasu ciągle idziemy” 

1.     Położenie, liczba ludności

Sołectwo Obrowiec leży nad rzeką Odrą w gminie Gogolin, przy drodze z Krapkowic do Zdzieszowic. Na dzień 31.12.2011 r. wieś zamieszkuje 524 mieszkańców.

2.     Walory krajobrazowo – historyczne

Wieś Obrowiec jest położona w malowniczym nadodrzańskim terenie, w cieniu Góry św. Anny. W pobliżu granicy miejscowości znajduje się obszar Natura 2000 – Żywocickie Łęgi. Jeszcze dziś w Obrowcu mówi się o tzw. Tempelbergu, miejscu, w którym istniał średniowieczny ogród, będący w rękach zakonu Templariuszy. Tradycja ludowa i XIX-wieczne źródła historyczne wskazują na wspólne dzieje Obrowca i Odrowąża, które połączone podziemnymi przejściami były we władaniu Zakonu Ubogich Rycerzy Chrystusa. Do 1945 r. w miejscowości znajdował się zamek, zniszczony w wyniku działań wojennych. Najciekawszą zabytkową budowlą znajdującą się obecnie w Obrowcu jest  kościół parafialny pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Kościół pełni również funkcję punktu orientacyjnego w geografii miejscowości ze względu na wysoką wieżę dominującą nad architekturą wsi.

Brak opisu obrazka

3. Mała przedsiębiorczość i rolnictwo na danym terenie

W miejscowości znajduje się kilku dobrze prosperujących gospodarstw rolnych, między innymi  Gospodarstwo Rolne - Matejka Sp. J., a także małe przedsiębiorstwa, które dają samozatrudnienie mieszkańcom.

4.     Infrastruktura wsi

a)    społeczna

Brak opisu obrazka

 

b)    techniczna

Przez miejscowość przebiega droga wojewódzka 423 relacji Opole – Kędzierzyn – Koźle oraz drogi gminne (bite i utwardzone). Na terenie sołectwa funkcjonuje sklep spożywczy, wieś zaopatrzona jest w sieć wodociągową, energetyczną, telekomunikacyjną i kanalizację deszczową. Przez Obrowiec przepływa rzeka Odra. Wszystkie ulice są oświetlone. Mieszkańcy mają dostęp do Internetu.

5.    Organizacje pozarządowe funkcjonujące w sołectwie

6.    Odnowa wsi w sołectwie

Widząc jak korzystnie zmienia się przestrzeń publiczna sołectw uczestniczących w programie Odnowa Wsi oraz zaangażowanie mieszkańców, w 2007 r. również sołectwo Obrowiec przystąpiło do programu Odnowa Wsi w województwie opolskim. W 2009 r. w miejscowości zawiązała się grupa liderów i powołano Stowarzyszenie „Razem dla Obrowca”. Zadaniem stowarzyszenia jest aktywizowanie mieszkańców i działanie na rzecz poprawy wizerunku wsi. Lokalna społeczność decyduje również o kierunkach rozwoju sołectwa i tworzy własny Plan Odnowy Miejscowości. Zaangażowanie mieszkańców przy wsparciu samorządu gminy jest najefektywniejszym sposobem na osiągnięcie optymalnych efektów w tym zakresie.

7.     Parafia

Przez kilkaset lat Obrowiec należał do parafii św. Marii Magdaleny w Jasionej. W 1868 r. miejscowość otrzymała zgodę Kurii Biskupiej we Wrocławiu na budowę kościoła, która zakończyła się w 1889 .r poświęceniem murowanego, neogotyckiego kościoła. Przyjęcie jako patrona św. Jana Czciciela dla kościoła w Obrowcu stanowiło nawiązanie do tradycji i przeszłości tej wioski. Ciekawym miejscem, obrazującym skomplikowane losy polsko-czesko-niemieckiego pogranicza jest cmentarz w Obrowcu, założony w 1903 r. Uwagę turystów może przykuć duży nagrobek z napisem: Polegli w II wojnie światowej. Wymienia się tu imiona i nazwiska osób, które w 1945 roku zginęły z rąk żołnierzy sowieckich. Proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Korgel. 

Brak opisu obrazka 

9.     Imprezy kulturalne

Sołectwo Obrowiec co roku organizuje szereg imprez kulturalnych:

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka
 

10.      Gastronomia i noclegi

Agroturystyka „Stary Młyn” – właściciel Sabina Konieczny tel. +48 503 417 925

 

Więcej informacji na stronie internetowej www.obrowiec.pl

Wersja XML