Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Archiwum aktualności

 Brak opisu obrazka
 


Brak opisu obrazka
 http://www.radio.opole.pl/2011/kultura/luty/audiobooki-w-gogolinskiej-bibliotece.html


 Brak opisu obrazka


Brak opisu obrazka
 


 

Gogolin, dn. 15.12.2010r.

 

PROTOKÓŁ Z DNIA 15.12.2010r. ROKU

Z KONKURSU PLASTYCZNO-LITERACKIEGO

„ZAKŁADKA PRZYJACEIELM KSIĄŻKI”

ZORGANIZOWANIZOWANEGO  PRZEZ GMINNĄ BIBLIOTEKĘ PUBLICZNĄ W GOGOLINIE

 

Konkurs plastyczno-literacki „Zakładka przyjacielem książki” został przeprowadzony w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie z inicjatywy dyrektora tej placówki. Przeprowadzono go w dwóch kategoriach- dla szkół podstawowych  I-III i IV- VI. Wśród szkół podstawowych  /PSP nr 3, PSP nr 2, PSP w Zakrzowie, PSP w Malni, PSP w Kamieniu Śląskim/ odnotowano zgłoszenie 47 prac uczniów. Dodatkowo w konkursie wzięła udział Świetlica Młodzieżowa w Malni.

Wśród uczniów szkół podstawowych klas I – III najwyżej oceniono:

I miejsce- Jakub Dzieciuch – kl. II z PSP w Zakrzowie

I miejsce – Aleksandra Kalbrun – kl. II z PSP nr 2 w Gogolinie

II miejsce – Krzysztof Kowol – kl. I z PSP w Malni

II miejsce – Alicja Folmer – kl. II z PSP Nr 2 w Gogolinie

III miejsce – Rafał Schlappa – kl. III z PSP w Zakrzowie

III miejsce – Grzegorz Grobarek – kl. II z PSP nr 2 w Gogolinie

Wśród uczniów szkół podstawowych klas IV-VI najwyżej oceniono: 

I miejsce – Mariusz Seget – kl. IV z PSP nr 3 w Gogolinie

II miejsce – Daria Bilko – kl. V z PSP nr 3 w Gogolinie

III miejsce - Angelika Grabelus – kl. V z PSP nr 3 w Gogolinie

Przyznano również 2 wyróżnienia : 

Joanna Sikorska – kl. II z PSP nr 2 w Gogolinie

Dominik Łakomy – kl. IV z PSP nr 3 w Gogolinie

Natalia Woźnica – kl. IV z PSP w Kamieniu Śląskim

 

 

Skład komisji:

                                        Przewodnicząca: Gizela Sapok

                                             Członkowie: Agnieszka Pyka

                                                             Dominika Dąbrowska

                                                                                                 

Protokołowała

Koordynator Konkursu – Dominika Dąbrowska

Brak opisu obrazka


 Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
 

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
  Brak opisu obrazka
 
 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
 


 


WIECZÓR ANDRZEJKOWY

Dnia 30.11.2010r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbył się jeden z wyjątkowych magicznych dni w roku!- „Andrzejki w bibliotece”. W tym dniu biblioteka była miejscem tajemniczych wróżb zarówno dla przedszkolaków z Przedszkola Nr 3 w Gogolinie, jak i dla dzieci i młodzieży z gminy Gogolin. Zaproponowaliśmy zaproszonym dzieciom wróżby związane ze znaczeniem kolorów, kwiatów, wróżby z butelką, kubki przyszłości oraz buty. Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyła się wróżba „Sprawdź z kim Cię los połączy” Nie obyło się bez poczęstunku w postaci ciasteczek, cukiereczków oraz soczków. Andrzejki zorganizowane w Naszej bibliotece były wesołym przeżyciem i wspaniałą zabawą. Do zobaczenia w przyszłym roku!!!

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka


 

Spotkanie autorskie z Erwinem Pollakiem

19 listopada Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gogolińskiej zorganizowali spotkanie z Erwinem Pollakiem, autorem książki ",, "Niemiecki Polak ze Śląska".
Autor książki- miły starszy pan opowiadał jak trudno się żyło w ,,tamtych czasach”. Wielu Polaków z wyboru czy też nie zostało wcielanych do niemieckiej armii, co rzucało się cieniem na lata powojenne żołnierza oraz jego rodziny. Liczne mordy wykonywane na cywilnych mieszkańcach śląskich wiosek , były powodem strachu przerażenia oraz zasłony milczenia na wiele lat. Władze Polski Ludowej zdecydowały, iż wszystko co niemieckie i śląskie powinno zniknąć. Rozpoczęto wysiedlenia, odbieranie majątków, inwigilacja, a wszystko w świetle ówczesnego prawa. Również i sam autor oraz jego rodzina doświadczyli wielu prześladowań od państwa polskiego, dlatego też starali się o wyjazd do Niemiec. Co im się udało.
Oprócz spotkania z dorosłymi mieszkańcami gminy Gogolin Pan Erwin Pollak spotkał się również z młodzieżą gimnazjum w Gogolinie. Tam także młodsza część mieszkańców gminy dowiedziała się o trudnościach życia i nauki w latach młodości autora.
Temat stosunków polsko-niemieckich jest bardzo bliski i żywy zwłaszcza na ziemiach gogolińskich. Odkrywanie prawdziwych faktów, o których nie wolno było mówić jest ważną kwestią dla nas wszystkich, a także dla autora. Rozdźwięk, wynika przede wszystkim z różnic w interpretacji historii, milczenia i zakłamywania prawdziwych faktów. Kto jeszcze nie sięgnął po książkę Pana Pollaka na pewno ją przeczyta, takie były opinie uczestników autorskiego spotkania.

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka


Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 


Brak opisu obrazka
 


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z HELENĄ BUCHNER

 

Dyskusyjny Klub Książki działający w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie 26 października o godzinie 17.00 zorganizował spotkanie z Panią Heleną Buchner. Autorką bardzo popularnych książek ,, Hanyska”, ,,Dzieci Hanyski ”, „Dziewczęta z Koziej Górki”. Pisarka urodziła i wychowywała się w Jełowej. 23 lata spędziła w Warszawie, by na emeryturze wrócić do rodzinnej miejscowości i tam tworzyć.

Samo spotkanie odbyło się w bardzo kameralnej atmosferze. Na wstępie zaproszonych gości oraz gościa honorowego powitała Pani Dyrektor Biblioteki Ewa Bury. Pierwsza część miała charakter nieco oficjalny. Autorka opowiadała o początkach swojego pisarstwa. Jego trudach i osiągniętym sukcesie literackim. Odczytywała ulubione  fragmenty książek, przedstawiała bohaterów swoich powieści oraz opisywane sytuacje, które w większości zdarzyły się naprawdę.

Drugą część stanowiła dyskusja między Panią Heleną Buchner, a uczestnikami spotkania. Czytelnicy stwierdzili, iż ,,Hanyska” opowiada o nich samych, ich rodzinach i sąsiadach. Jak ciężko żyło się w tych czasach. Jak każdy milczał, bo bał się swojej śląskości. Ale tak było, tak się żyło.

 Pytali także o plany na kolejną powieść. Autorka zdradziła, iż pisze teraz książkę dla dzieci oraz w przyszłości ma powstać kolejna powieść opowiadająca o losach jej ciotki Flory. Odczytała również fragment nowych przygód śląskiej rodziny.

Po spotkaniu pisarka podpisywała swoje książki. Można było również zakupić wszystkie powieści i otrzymać specjalną dedykację od autorki.

Zaproszeni goście podziękowali brawami autorce za ciepłe, wzruszające powieści, oczekując na dalsze.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 Brak opisu obrazka
 


 

SPOTKANIE Z MARKIEM KRAJEWSKIM

05 października 2010 roku o godzinie 18 w Sali Posiedzeń Urzędu Miejskiego w Gogolinie odbyło się spotkanie z Markiem Krajewskim, autorem głośnych powieści o Eberhardzie Mocku i Edwardzie Popielskim.  W spotkaniu uczestniczyli dorośli mieszkańcy gminy Gogolin i Krapkowic.

Pisarz bardzo ciekawie opowiadał o swoich inspiracjach, miejscach które kocha, a które miały wpływ  na jego pracę twórczą. Na zakończenie spotkania autor chętnie odpowiadał na zadawane pytania i podpisywał książki.  Zaproszeni goście oraz autor byli bardzo zadowoleni z przebiegu spotkania. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie dziękuje wszystkim za uczestnictwo w wieczorze autorskim Pana Marka Krajewskiego.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka
  

 

LEKCJA BIBLIOTECZNA

         W dniu 30 września 2010 roku w Publicznym Przedszkolu Nr 3 odbyła się lekcja biblioteczna z udziałem Pani Korneli Debernic- pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Gogolinie. Tematem zajęć były „Zagrożenia wynikające ze spożywania pokarmów nieznanego pochodzenia- grzyby”

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka


 

Akademia Orange dla bibliotek


Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie, bierze udział w programie Akademia Orange dla bibliotek”, którego celem jest wspieranie rozwoju społeczeństwa informacyjnego poprzez zwiększenie dostępu do nowych technologii komunikacyjnych i promocję ich wykorzystania tak, by gminne biblioteki publiczne stały się nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi centrami informacyjnymi, kulturalnymi i edukacyjnymi.
W ramach programu biblioteka otrzymała od Fundacji Orange dotację finansową, która zostanie wykorzystana na potrzeby zapewnienia dostępu do szerokopasmowych łączy internetowych w filiach bibliotecznych, a także na zakup materiałów oraz prowadzenie projektów o charakterze edukacyjnym.

Brak opisu obrazka


 

Program Rozwoju Bibliotek


Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolinie od 2009 roku bierze udział w Programie Rozwoju Bibliotek realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program jest adresowany do bibliotek publicznych w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich oraz miejskich do 20 tys. mieszkańców.
Projekt ma na celu przygotowanie pracowników bibliotek do prowadzenia placówek w nowoczesny sposób, organizowania ciekawych i oczekiwanych przez mieszkańców wydarzeń, zdobywania pozabudżetowych funduszy na działalność oraz promowania biblioteki w środowisku lokalnym.  Program obejmuje 4 obszary działań na rzecz bibliotekarstwa publicznego: wsparcie szkoleniowe (podniesienie kompetencji zawodowych bibliotekarzy), wsparcie informatyczne (nowoczesny sprzęt), wsparcie środowiska bibliotecznego oraz popularyzację idei (w tym kampanię społeczna „Spotkajmy się w bibliotece” w mediach ogólnopolskich).
W ramach PRB  Gminna Biblioteka Publiczna wGogolinie otrzymała dla filii w Choruli i Kamionku zestawy komputerowe (wraz z oprogramowaniem nieodpłatnie przekazanym przez Microsoft Corporation), urządzenia wielofunkcyjne oraz cyfrowe aparaty fotograficzne). Otrzymany sprzęt pozwolił otworzyć w bibliotekach wiejskich czytelnie internetowe z bezpłatnym dostępem do sieci dla wszystkich mieszkańców.
Ponadto pracownicy filii zostali objęci cyklem szkoleń teleinformatycznych, które mają za zadanie poszerzenie ich umiejętności z zakresu ICT. Jednocześnie w ramach projektu 1 osoba wzięła udział w warsztatach z planowania pracy biblioteki, mających na celu wytyczenie kierunków rozwojowych placówki w najbliższych latach. Udział w PRB umożliwił także gogolińskiej bibliotece wystartować w konkursie grantowym pn. „Aktywna Biblioteka”.


Program Rozwoju Bibliotek będzie realizowany do 2013 roku.

Brak opisu obrazka


 

SPOTKANIE AUTORSKIE Z IRENĄ MATUSZKIEWICZ

W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki 22 września 2010 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie gościła znana polska pisarka i dziennikarka Irena Matuszkiewicz. Autorka wielu wspaniałych książek takich jak: „Agencja złamanych serc”, „Dziewczyny do wynajęcia”, „Nie zabijać pająków”, „Przeklęte, zaklęte” ‘ „Seryjny narzeczony” „Czarna wdowa” i inne. Wszystkie jej książki bliskie są życia, opowiadają o życiowych problemach, które każdego z nas w jakiś tam sposób dotykają. Autorka umiejętnie łączy realizm z fikcją, czego efektem są powieści o wciągającej fabule, doprawionej fantastycznym humorem.  Pisarka  urodziła się w Tarnawatce na Lubelszczyźnie, ale mieszka we Włocławku, Z wykształcenia jest polonistą (studiowała na UMK w Toruniu pod okiem m.in. prof. Artura Hutnikiewicza, jej promotora). O sobie mówi: „Nie trawię bezczynności, co nie znaczy, że jestem maniakiem pracy. Nie znoszę tylko stanu zawieszenia w próżni. Dopóki byłam kobietą pracującą: żoną, matką i gosposią, uważałam, że doba jest stanowczo za krótka. Potem, w końcówce lat osiemdziesiątych, przyszło ostre tąpnięcie - choroba, szpital, renta, i nagle doba okazała się wyjątkowo długa. Jeszcze na trochę wróciłam do dziennikarstwa, ale choroba nóg, utrudniała pracę w zawodzie. Moja macierzysta redakcja się rozpadła i po dwudziestu kilku latach pracy zostałam bez pomysłu na życie, z mini-rentą w garści. Próbowałam różnych zajęć i po kilku nieudanych próbach, podjęłam kobiecą decyzję, wróciłam do pisania”.  Pisarka okazała się osobą  niezwykle sympatyczną  i otwartą, która bardzo szybko  zaskarbiła sobie sympatię uczestników spotkania. Przebiegało ono w miłej atmosferze, nie wyczuwało się dystansu między pisarką a uczestnikami. Goście dowiedzieli się o powstawaniu kolejnych książek. Pisarka chętnie udzielała odpowiedzi na zadawane pytania, opowiadając o istocie swojego pisarstwa, przytaczając przy tym zdarzenia z życia prywatnego i różne ciekawe spostrzeżenia.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka 


 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
 Brak opisu obrazka
 


 

WAKACJE W BIBLIOTECE

Tegoroczne zajęcia wakacyjne w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gogolinie odbyły się pod hasłem „Kolorowe wakacje w bibliotece”. Celem cyklu imprez wakacyjnych była popularyzacja bezpiecznego spędzenia wakacji poprzez zajęcia rekreacyjno-wychowawcze dla dzieci. Maluchy uczestniczyły m.in. w spotkaniu nt. „Przygotowania Polski do sprawowania przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej”, zorganizowanym przez konsultantów RCIE w Opolu. W każda środę prowadzone były zajęcia plastyczne przez Agnieszkę Pykę z Gorażdży. Odbyło się również spotkanie z Dzielnicowym  z posterunku Policji w Gogolinie, który  przeprowadził spotkanie profilaktyczne z dziećmi nt. zagrożeń jakie można spotkać w internecie. Oprócz tego przygotowano  szereg zajęć biblioterapeutycznych, artystycznych, gier i konkursów. Wakacje zakończyły się w wesołym nastroju,  rozdaniem dyplomów i słodkim poczęstunkiem. Zapraszamy za rok.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 

 


 

Spotkanie autorskie ze Zbigniewem Górniakiem
Brak opisu obrazka

W dniu 17.06.2010r. odbyło  się spotkanie autorskie ze Zbigniewem Górniakiem zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w sali narad Urzędu Miejskiego. Zbigniew Górniak jest reporterem i felietonistą NTO oraz Radia Opole, gdzie prowadzi też program naukowy „Wyzwania”. Za wywiady
w TVP Opole dostał w 2005 roku główną nagrodę prezesa TVP. Współtwórca portalu koledzyzwojska.pl. Autor scenariuszy telewizyjnych (m.in. „Polacy”), trzech powieści - „Pulpa fikcyjna”, „Siostra i byk” oraz „Spadek, miłość i kradzione samochody”, a także komedii teatralnej „Trumna z generałem”.
Tematem spotkania była promocja książki „Spadek , miłość i kradzione samochody” napisana na zamówienie i z inspiracji Radia Opole. Powieść została odczytana na antenie Radia Opole w 101 odcinkach przez aktora Michała Żebrowskiego. Autor w kilku słowach przybliżył fabułę swojej najnowszej powieści, której akcja jest wyjątkowo wartka i arcyzabawna. Jej główny bohater, Hans Dietrich Kocot to monachijski detektyw-nowicjusz, który musi odszukać na Opolszczyźnie spadkobierczynię fortuny przemysłowca Kroppa. Sumienny detektyw odbywa podróż do Polski, która w jego mniemaniu jest skrzyżowaniem Syberii z Dzikim Zachodem, krainą z Discovery Channel. Tu spada na niego lawina przygód…
Autor już od czasów studenckich marzył o napisaniu powieści, marzenie to po wielokrotnych podejściach w końcu się ziściło w trzykroć. W powieściach mają ujście, jak sam autor mówi, gromadzące się w nim obserwacje, doświadczenia i zdarzenia. Jednak jeśli nawet ktoś by odnalazł w którymś z bohaterów książek Górniaka cząstkę siebie to nigdy nie znajdzie nic co by mogło go urazić bo Górniak lubi swoich bohaterów,  lubi ludzi i jest człowiekiem otwartym co zauważyli uczestnicy spotkania.
Zbigniew  Górniak odpowiadał również bardzo chętnie na liczne pytania zauroczonych osobowością autora, słuchaczy.


Brak opisu obrazka
 

 Brak opisu obrazka
 


 

LEKCJA BIBLIOTECZNA

Dnia 15.06.2010r. odbyła się lekcja biblioteczna

dla uczniów kl. II  PSP Nr 2

pt.„Legenda o moim mieście”. Dzieci wysłuchały legend związanych z powstaniem Gogolina oraz namalowały obrazki o powyższej tematyce.

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

 


 

Wystawa prac uczniów z PSP Nr 2 w Gogolinie

wykonaną technikami

Celestyna Freinet’a

nt. Rocznicy zbrodni katyńskiej

czerwiec 2010

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka


Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka
 


Spotkanie autorskie

z Elżbietą Dzikowską

Brak opisu obrazka

Dnia  5 maja 2010r. Gminna Biblioteka Publiczna w Gogolina gościła Elżbietę Dzikowską, znaną podróżniczkę, autorkę filmów dokumentalnych, programów telewizyjnych, audycji radiowych i artykułów publicystycznych. Pełna charyzmy , energii i uśmiechu opowiadała o swoich podróżach po świecie, które odbyła z mężem Tonym Halikiem. Podczas spotkania mogliśmy się dowiedzieć o tym, jak to się wszystko zaczęło – wszystko a dokładnie – przygoda Elżbiety Dzikowskiej z podróżowaniem i dziennikarstwem. Najpierw były studia języka chińskiego, później historii sztuki. W końcu pojawiła się propozycja pracy w piśmie „Chiny”, które to przekształciło się w „Kontynenty”. Wtedy to Elżbieta Dzikowska, odpowiedzialna za dział: Ameryka Łacińska zaczęła podróżować właśnie do Ameryki Łacińskiej. Rozwijała umiejętności dziennikarskie, fotograficzne i wiele innych. Podczas swoich podróży poznała także swojego męża podróżnika Toniego Halika. Kiedy zobaczyłam Toniego pierwszy raz w telewizji w Polsce, powiedziałam do siebie: „ale śmieszny człowiek”, i wyłączyłam telewizor. Z Tonim przeżyła 23 lata. Razem podróżowali, odkrywali świat i pokazywali go ludziom. Były momenty, kiedy ich program „Pieprz i wanilia” oglądało 18 milionów ludzi.W 2003 r. z  jej inicjatywy  powstało Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu , do którego przekazała pamiątki ze wspólnych podróży po świecie.„Niegdyś, kiedy świat był dla Polaków zamknięty – mówiła podczas spotkania E. Dzikowska – chcieliśmy wraz z moim mężem Tonim Halikiem uchylić nań okno. Powstał wtedy cykl programów „Pieprz i wanilia”. Teraz, kiedy wszyscy możemy podróżować po całym świecie chciałam opisać niezwykłe miejsca jakie poznałam i często odwiedzam w Polsce. Podróżując przełamujemy bariery, stereotypy; w serii „Groch i kapusta” oprócz opisów i zdjęć, wiele uwagi poświęcam moim bohaterom, aby przekazać ich pasje, z nadzieją, że nie tylko zafascynują, lecz i zainspirują. Kiedyś program „Pieprz i wanilia” był oknem na świat, pokazywał dalekie, egzotyczne strony. Teraz – „Groch i Kapusta, Podróżuj po Polsce” zachęca Polaków, aby odkrywali swój kraj, bowiem często go zupełnie nie znają.”Wszystkich uczestników spotkania Pani Dzikowska oczarowała swoją osobowością, niezwykłą życzliwością i ciepłem, nie szczędząc miłych słów skierowanych do każdego, kto miał sposobność przebywać z nią choćby przez chwilę.

 Brak opisu obrazka

Brak opisu obrazka
Brak opisu obrazka


 

Wersja XML