Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Jarmark w Kamieniu Śląskim

Kilka tysięcy pielgrzymów uczestniczyło w Kamieniu Śl. w dwudniowych uroczystościach ku czci św. Jacka. Uroczystościom kościelnym towarzyszył jedenasty już Jarmark Odpustowy.

Największe święto w Kamieniu Śl. rozpoczęło się w sobotę (16.08.) uroczystymi nieszporami i procesją z relikwiami św. Jacka. Cenny relikwiarz został przeniesiony z kościoła parafialnego na polowy ołtarz przy zamku. Tam też odbyła się pontyfikalna msza św. w intencji rodzin, z udziałem biskupów Metropolii Górnośląskiej. W niedzielę przy ołtarzu polowym odbyła się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczył ks. abp Alfons Nossol. Niedzielne uroczystości religijne zamknęła procesja i nieszpory ku czci św. Jacka w kościele parafialnym.

 

 

Odpust na wesoło

Jak co roku uroczystościom kościelnym towarzyszył  Jarmark Odpustowy u św. Jacka. Dla uczestników przygotowano ciekawe stoiska, ogródki gastronomiczne i program artystyczny, w którym każdy znalazł coś dla siebie. Zarówno w  sobotę, jak i w niedzielę odbyła się biesiada odpustowa i zabawa taneczna. Na parkowej scenie zagrała też Orkiestra Dęta Górażdże Cement SA, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Łodygowice, zaśpiewali i zatańczyli młodzi artyści z Centrum Twórczości Dzieci i Młodzieży „Galicja” we Lwowie oraz znany i lubiany Duet Karo – gwiazda Telewizji TVS. Z programem artystycznym wystąpił również znany i lubiany „Tolek” oraz zespół ludowy z Górażdży Szwarne Dziołchy. Dla dzieci przygotowano lunapark i „Uśmiechnięte Miasteczko”, w którym pracownice gogolińskiej biblioteki malowały dzieciom twarze i robiły tzw. „gniotki”.  Na odwiedzających czekało stoisko promocyjne gminy Gogolin, gdzie goście mogli zaznajomić się z publikacjami samorządowymi oraz ofertą turystyczną miast partnerskich.

Po raz pierwszy – Pierogi św. Jacka

Na tegorocznym Jarmarku po raz pierwszy serwowano do degustacji „Pierogi św. Jacka” z nadzieniem serowo – ziemniaczanym. Stoisko z pierogami cieszyło się ogromnym zainteresowaniem, a uczestnikom Jarmarku wydano aż 500 porcji tych wyrobów. „Pierogi św. Jacka” nawiązują do legend o świętym. Podczas głodu po najazdach tatarskich, św. Jacek karmił ubogich pierogami własnego wyrobu. Inne źródła podają, że św. Jacek przywiózł pierogi z Kijowa, gdzie prowadził działalność misyjną.

VI Zawody w Rzucie Kamieniem.

Zawody odbyły się w niedzielę, w godzinach od 16.00 do 18.00. Jak zwykle wzbudzały wiele emocji, a w tym roku uczestniczyło w nich aż 51 zawodników. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki i dyplomy. Zawody poprowadził Krzysztof Dobrowolski.

Konferansjerami tegorocznych obchodów byli Ewa Wiora z Gminnego Ośrodka Kultury w Gogolinie oraz wodzirej „Tolek”. Organizatorami: Urząd Miejski w Gogolinie i Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego. 

 

 

Wersja XML