Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Sanatorium

 

Sanatorium w Kamieniu  Śląskim 
"Sebastianeum Silesiacum"

Instytut Naukowo-Badawczy -  Księdza Sebastiana Kneippa
Zespół Rehabilitacyjno - Wypoczynkowy
Sebastianeum Silesiacum w Kamieniu Śląskim
47-325 Kamień Śląski
ul. Parkowa 1B
Tel. (77) 46 71 104
Fax: (77) 46 71 117
Adres email:
http://sanatorium.kamienslaski.pl/
 
Brak opisu obrazka
 

Sebastianeum Silesiacum to Centrum rehabilitacyjne, wypoczynkowe i turystyczne. Oferuje szeroką gamę usług z zakresu rehabilitacji, odnowy biologicznej i psychiczno-duchowej. Specyfika Ośrodka polega na wykorzystaniu leczniczych właściwości wód oligoceńskich do hydroterapii wg metody księdza Sebastiana Kneippa z Bawarii. To on odkrył zapomniane dzieło śląskiego lekarza praktycznego ze Świdnicy Johanna Siegemunda Hahna pt.: "Nauka o mocy i skutkach oddziaływania świeżej wody na ludzkie ciało." wydane w 1749 r. W oparciu o nie rozwinął metody wodolecznictwa. Założony przez niego, znany i bardzo ceniony w całym świecie ośrodek terapeutyczno-leczniczy w Bad Wörishofen (w Niemczech) i stosowane w nim terapie odnowy psychofizycznej, stanowią wzorzec, w oparciu o który ośrodek w Kamieniu Śląskim kształtuje działalność. Wypoczynkowi i rehabilitacji wybitnie sprzyjają warunki klimatyczne miejsca.

 

Metoda Kneippa

Terapeutyczna metoda opracowana przez ks. Sebastiana Kneippa oparta jest na pięciu filarach:
- hydro- i balneoterapii
- terapii ruchowej
- terapii żywieniowej
- terapii zielnej
- terapii porządkującej

Hydro- i balneoterapia stanowi wysoce rozwiniętą formę wodolecznictwa, ukierunkowaną na indywidualne potrzeby Kuracjusza. Woda, w formie cieczy lub w formie pary, kiedy bywa właściwie wykorzystywana, dzięki swym naturalnym właściwościom termicznym, chemicznym, mechanicznym i hydroelektrycznym, stymuluje organizm do takich reakcji, które w konsekwencji prowadzą do pozytywnej regulacji wszystkich jego funkcji.

Aktywna i pasywna terapia ruchowa przyczynia się do poprawienia ogólnej kondycji organizmu i przynosi dobre samopoczucie. Poleca się: gimnastykę ogólną i leczniczą, Nordic Walking [chód-marsz], wędrowanie, jazdę rowerową, pływanie, gimnastykę wodną oraz różnorodne formy masażu.

Wyważona i wielostronna terapia żywieniowa uwzględnia pełnowartościowe, pełnoziarniste produkty naturalne (eko-produkty), witaminy, sole mineralne, fermenty i pierwiastki naturalne. W trakcie trwania terapii powinno się w znacznym stopniu zrezygnować z denaturalizowanych środków żywności i z używek.

Terapia zielna oparta jest na wykorzystaniu krytycznie przetestowanych, naturalnych środków leczniczych, sporządzonych na bazie ziół.

Terapia porządkująca uwzględnia psychosomatyczne, ekologiczne i socjologiczne uwarunkowania człowieka. Opiera się ona na ważnej maksymie ks. Sebastiana Kneippa: "W zachowaniu umiaru leży przyczyna porządku. Każde za dużo, jak i za mało, powoduje zamiast zdrowia, chorobę". Zwykł on także mawiać:

"Pozytywne skutki mojego sposobu leczenia zacząłem odczuwać dopiero wtedy, kiedy udało mi się zapewnić porządek w duszach moich pacjentów".

 

 

Ośrodek dysponuje bazą noclegową w postaci jedno- i dwuosobowych pokoi z łazienkami. Posiada sale konferencyjne i sale wielofunkcyjne oraz nowocześnie wyposażoną kuchnią i jadalnie na dwieście osób.

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

 

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie:

www.sebastianeum.pl

Wersja XML