Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Beatyfikacja Jana Pawła II

Brak opisu obrazka

 

Jutro 1 maja odbędzie się uroczystość wyniesienia na ołtarze Jana Pawła II, przypadnie ona w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, święta ustanowionego przez papieża Polaka. Będzie to pierwsza beatyfikacja, jakiej dokona Benedykt XVI. Stanowi jednocześnie odstępstwo od zasady wprowadzonej przez obecnego papieża, który na początku pontyfikatu zrezygnował z przewodniczenia uroczystościom beatyfikacyjnym, powierzając to zadanie swym delegatom i dokonuje wyłącznie kanonizacji. 27-letni pontyfikat polskiego papieża przeszedł do historii jako przełomowy dla Kościoła i losów milionów ludzi.
Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się niedługo po jego śmierci (zmarł 2 kwietnia 2005 roku), w czerwcu 2005 roku, dzięki decyzji Benedykta XVI. Papież skorzystał z przysługującego mu prawa i uchylił regułę 5 lat, które muszą upłynąć od śmierci kandydata na ołtarze. Do beatyfikacji wybrano trudny, jak się podkreśla, przypadek niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia całkowitego ustąpienia objawów zaawansowanej choroby Parkinsona u francuskiej zakonnicy Marie Simon-Pierre. Dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II modliła się ona do niego z całą swą wspólnotą zakonną.
W wielu miejscach w kraju i na świecie odbywają się na tą okoliczność spotkanie modlitewne a także wspominamy miejsca w których przebywał Ojciec Święty. Kamień Śląski miał to szczęście, gdyż 14 sierpnia 1966 roku w ramach obchodów Milenijnych Chrztu Polski przybył do nas prawie cały Episkopat Polski na czele z Prymasem Tysiąclecia kardynałem Stefanem Wyszyńskim. Uroczystości zgromadziły około 18 tysięcy wiernych. Na placu przykościelnym został ustawiony ołtarz polowy, przy którym ówczesny Arcybiskup Krakowski Karol Wojtyła odprawił mszę świętą, a homilię wygłosił Ksiądz Prymas. Dla upamiętnienia tego ważnego wydarzenia staraniem Księdza Waltera Lenarta, w miejscu odprawienia eucharystii w sierpniu 2006 roku została umieszczona tablica pamiątkowa na południowej ścianie naszego Kościoła Parafialnego.
Poniżej prezentujemy materiał zdjęciowy z wydarzeń w roku 1966 - zdjęcia pochodzą z archiwum parafialnego.
 

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka

 

 

Wersja XML