Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Relacja z przejścia szlakiem św. Jakuba

Kiedy Dzień Świętego Jakuba wypada w niedzielę, dany rok uważa się za Rok Święty. Tak jest właśnie w bieżącym roku. W Europie, a w szczególności w krajach przez które przebiegają Drogi Św. Jakuba, dla uczczenia tego ważnego wydarzenia podejmowane są konkretne działania przez wszystkie zainteresowane strony.

W 2004 roku francuscy pielgrzymi wpadli na pomysł, aby zorganizować wspólną europejską akcję, do której zapraszają również w kolejnym Roku Jakubowym. Pięć lat temu udział w niej wzięło ponad 70 różnych organizacji z kilku europejskich krajów. Łącznie przemierzono 14 000 mil oraz przygotowano ponad 200 różnych imprez towarzyszących. Dla tego przedsięwzięcia Rada Europy wyraziła swoje poparcie, również Papież Jan Paweł II, poinformowany o działaniach wydał z tej okazji uniwersalne przesłanie.

Ta pierwsza inicjatywa spotkała się z aprobatą i okazała się wielkim sukcesem, a w szczególności była poświęcona pokojowi i ofiarom zamachów bombowych w Madrycie.

Rok bieżący to przede wszystkim wędrowanie drogami do Santiago, ale także do przyszłości naszego człowieczeństwa, które dotyka głęboki kryzys zarówno w zakresie etyki, ekonomii, finansów, żywności i ochrony środowiska. W tym kontekście zorganizowano drugą edycję “EC2010″, wysłano silny sygnał i wezwano pielgrzymów do solidarności. Solidarność ludzi i ziemi – takie właśnie hasło przyświeca tegorocznej akcji „Europa Compostela 2010”.

Hasło to wzywa do zachowania naszego dziedzictwa naturalnego, przypomina, że ścieżki Świętego Jakuba przebiegają przez szersze środowisko, woła także o bezwzględne uznanie godności człowieka.

Polscy pielgrzymi, którzy już wrócili, jak również ci wszyscy, którzy dopiero wybierają się na Camino zostali zaproszeni do wzięcia udziału w europejskim marszu do Santiago de Compostela w 2010 roku poprzez Stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg Św. Jakuba w Polsce”. Do tego przedsięwzięcia włączyło się nasze Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego, w jego ramach w sobotę 24 kwietnia 2010r. miało miejsce kolejne zorganizowane przejście szlakiem św. Jakuba z Góry św. Anny do Kamienia Śląskiego, w którym uczestniczyło ponad pięćdziesiąt osób z terenu Opolszczyzny oraz nasz gość honorowy - Antoine Francuz z pirenejskiego Oloron. W Kamieniu uczestnicy spotkali się  z arcybiskupem Alfonsem Nossolem. Następnie zostali oprowadzeni po terenie miejscowości przez miejscowego przewodnika.

Przejście szlakiem „Via Regia” rozpoczęło się w Polsce 20 lutego od Pilzna a zakończy 5 maja w Zgorzelcu spotkaniem  sztafet polskiej z niemiecką.  

Równolegle ze startem “Europa Compostela 2010 na udostępnionym odcinku Drogi św. Jakuba “Via Regia”, w sobotę, 24 kwietnia 2010r., rozpoczął się cykl weekendowych przejść tym szlakiem z Góry św. Anny do Brzegu. Trwać one będą do sierpnia bieżącego roku a prowadzić będzie od pomnika Papieża na Górze św. Anny do pomnika Jana Pawła II w Brzegu.  

Kolejne przejście 15 maja 2010r. z Kamienia Śląskiego do Opola. Organizatorami tych “weekendówek” są: Stowarzyszenie Miłośników Turystyki “W Drodze” ze Skorogoszczy, Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Kamienia Śląskiego. ZAPRASZAMY

Poniżej fotoreportaż z dnia 24.04.2010r.

 

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

 

Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka Brak opisu obrazka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brak opisu obrazka

 

Wersja XML