Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rowerem wokół Gogolina - Trasa 2 z Gogolina na Górę Świętej Anny

Gmina Gogolin wraz z Przemysławem Supernakiem zapraszają do eksplorowania najciekawszych zakątków na trasach rowerowych.

ROWEREM WOKÓŁ GOGOLINA
TRASA 2 – Z GOGOLINA NA GÓRĘ ŚWIĘTEJ ANNY

MAPA TRASY

Cały opis trasy w formie pliku PDF: PDFGogolin 02 - Z Gogolina na Górę św. Anny.pdf (415,26KB)

Pliki w formacie gpx do aplikacji nawigacyjnych: ZIP02 - Z Gogolina na Górę św. Anny.zip (13,04KB)

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Rodzaj trasy: średnio trudna, turystyczno-terenowa
Długość trasy: 29,7 km / 35,1 km
Czas przejazdu: 2,5 – 3,5 h
Drogi asfalt/bruk: 19,3 km
Drogi gruntowe:10,4 km
Suma podjazdów:511 m
Suma zjazdów:511 m
Najwyższy punkt:­396 m n.p.m.
Najniższy punkt:166 m n.p.m.

Dojazd samochodem:
parking Gogolin – obok zabytkowych pieców wapienniczych
parking Góra Świętej Anny – ul. Strzelecka

Dojazd pociągiem:
Gogolin (trasa Opole Główne – Gliwice)

02 - Z Gogolina na Górę Świętej Anny.jpeg

Jeden z opolskich klasyków. Wycieczka prowadząca na bardzo popularną wśród rowerzystów i piechurów Górę Świętej Anny. Ze względu na dość wymagające podjazdy i zjazdy oraz kilka terenowych odcinków to propozycja dla trochę bardziej zawansowanych rowerzystów, choć osoby korzystające z rowerów rekreacyjnie również poradzą sobie z jej przejazdem. Na trasie prowadzącej przez malownicze, lekko pagórkowate tereny odwiedzimy kilka rezerwatów przyrody. Nie zabraknie także zabytków oraz miejsc z niezwykłą historią. Trasę główną wycieczki uzupełnia dodatkowy, alternatywny powrót z Góry Świętej Anny przez Kamień Śląski.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Gogolin – piece wapiennicze

Historia i rozwój Gogolina związane są z przemysłem wapienniczym. Miasto przez 120 lat było ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz siedzibą Śląskich Zakładów Wapienniczych. Był to spory kompleks z siedmioma piecami szybowymi, sześcioma piecami kręgowymi, młynownią wapna nawozowego, oddziałem produkcji wapna hydratyzowanego, warsztatami, bocznicą kolejową, własną elektrownią i budynkiem administracyjnym. Pozostałością zakładów są piece wapiennicze rozlokowane w kilku punktach miasta. Najokazalsze z nich są odrestaurowane i pięknie oświetlone w nocy piece wapiennicze Dombrovsky’ego, które stoją przy głównym placu Gogolina. Zbudowano je w 1874 r. z łamanego kamienia wapiennego spiętego stalowymi obejmami. Kolejne piece stoją na północno-wschodnim krańcu miasta. Jeden z nich jest wyraźnie widoczny z ul. Powstańców Śląskich. Po drugiej stronie ulicy, ukryte w zagajniku za ogródkami działkowymi stoją kolejne piece - wapienniki Reisa.

Gogolin – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najważniejszy kościół w Gogolinie stojący w centrum miasta przy ul. Strzeleckiej, niedaleko pieców wapienniczych Dombrovsky’ego. Zbudowaną z czerwonej cegły, neogotycką budowlę ukończono i konsekrowano uroczyście w 1907 roku. Było to zwieńczenie starań miejscowego lekarza Brunona Hampla oraz proboszcza z pobliskiego Otmętu księdza Schöbla, dzięki którym należący wcześniej do otmęckiej parafii Gogolin otrzymał własną świątynię.

Gogolin – Kościół Ewangelicki

Jak w wielu miastach na Śląsku społeczność Gogolina składała się z ludności katolickiej i ewangelickiej. W roku 1909, po tym jak powstał rzymskokatolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Gogolinie stanął również kościół ewangelicki. Zbudowano go z inicjatywy ks. Edmunda Schmidta z Krapkowic, a jego budowę sfinansowały Gogolińskie Zakłady Wapiennicze oraz Śląskie Dzieło im. Gustawa Adolfa. Kościół stoi przy ul. Kościelnej, nieopodal głównej ul. Strzeleckiej.

Gogolin – pomnik Karolinki i Karlika

Któż nie zna śląskiej pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina”? Jak głosi tekst piosenki, jej śladem ruszył Karliczek z flaszeczką wina i oboje za sprawą tej romantycznej historii stali się symbolami miasta. W 1967 r. w centrum Gogolina nieopodal stacji kolejowej odsłonięto poświęcony im pomnik autorstwa opolskiego artysty plastyka Tadeusza Wencla. Od tego czasu w jego sąsiedztwie odbyło się wiele imprez kulturalnych, jak choćby cykliczne bicie rekordu w liczbie osób śpiewających pieśń „Poszła Karolinka” czy Opolskie Święto Pieśni Ludowej z 30-letnią już tradycją.

Gogolin – Owocowy Ogród Miejski

To ulubiona przestrzeń rekreacyjna mieszkańców Gogolina rozciągająca się pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Szpitalną. Pięknie zazieleniony i ukwiecony teren to miejsce przyjazne dla owadów i małych stworzeń żyjących w ściółce. Wiosną, gdy wszystko kwitnie, ogród wygląda wręcz zjawiskowo. W jego centrum znajduje się plac zabaw z urządzeniami, które swoim kształtem nawiązują do form naturalnych. Liczne ławki wokół zachęcają do odpoczynku, a tablice edukacyjne zapoznają nas z ciekawostkami dotyczącymi drzew i krzewów owocowych. Po południowej stronie Owocowego Ogrodu Miejskiego, za kamiennym murem znajduje odnowiony Park Miejski.

Zakrzów

Niewielka wioska w gminie Gogolin położona na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. Warto tu zobaczyć pięknie odrestaurowany pałacyk, w którym obecnie mieści się hotel. Pałac zbudowano jako siedzibę rodu Madelungi, ówczesnych właścicielu tutejszego majątku. Położony jest w parku pełnym rzadkich okazów krzewów i drzew. Tuż obok stoją ruiny dawnego zamku z XII wieku, który przypuszczalnie należał do Templariuszy.

Oleszka

Nazwa tej wioski położonej na wschód od Góry Świętej Anny, na terenie gminy Zdzieszowice, oznacza małą osadę pośród olch. W Olszowej warto zobaczyć neobarokową kaplicę Nawiedzenia NMP oraz zabytkową kapliczkę poświęconą ofiarom wojny trzydziestoletniej. Przy przebiegającej przez wioskę ścieżce dydaktycznej „Z Góry Świętej Anny do Ligoty Dolnej” (w kierunku Żyrowej) stoi pomnik upamiętniający 17-letniego powstańca śląskiego – Karola Chodkiewicza, który poległ na skutek ran odniesionych podczas walk w tym miejscu.

Park Krajobrazowy „Góra Świętej Anny”

Jeden z najpiękniejszych obszarów przyrodniczych na terenie woj. opolskiego. Park krajobrazowy zajmuje obszar ponad 5 tys. hektarów wokół masywu Chełma z najwyższym wzniesieniem Wyżyny Śląskiej – Górą Świętej Anny (408 m), zwaną również Górą Chełmską. Rozległy teren obejmuje 5 gmin i zawiera 6 rezerwatów przyrody: Góra Świętej Anny, Ligota Dolna, Lesisko, Grafik, Boże Oko i Biesiec. Występuje tu ok. 800 gatunków roślin, w tym 31 chronionych. Również fauna jest tu bogata. Można spotkać jelenie, sarny, tchórze, borsuki, lisy, dziki oraz ponad 50 gatunków ptaków. W parku jest wiele znakowanych szlaków pieszych i rowerowych biegnących różnorodnym i pagórkowatym terenem.

Rezerwat „Biesiec”

Położony jest w północnej części masywu Chełma, pomiędzy Wysoką a Ligotą Dolną. Jego obszar obejmuje wzniesienia Biesiec i Wysoka Góra z ciekawymi skałami wapiennymi. Rezerwat porasta stary las bukowy,
w którym występuje aż 35 gatunków roślin chronionych i 26 gatunków roślin górskich. Spośród przedstawicieli fauny, można tu spotkać wiele gatunków ptaków oraz kilka gatunków jaszczurek i węży – m.in. żmiję zygzakowatą i gniewosza plamistego.

Góra Świętej Anny

Malowniczo położona na wniesieniu miejscowość obfituje w atrakcje. W jej otoczeniu dominują gęste lasy i pagórkowate krajobrazy – co szczególnie spodoba się miłośnikom przyrody, pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Główną atrakcją turystyczną, ale i pielgrzymkową miejscowości jest zabytkowe Sanktuarium św. Anny z przyległym do niego klasztorem franciszkanów. Budowle te otoczone są Kalwarią, na którą składa się ponad trzydzieści większych i mniejszych kaplic rozrzuconych po okolicznych wzgórzach. Turystów do Góry Świętej Anny przyciąga również zbudowany przez Niemców plenerowy amfiteatr sprzed II wojny światowej. Położony jest w głębokim wąwozie u podnóża stromej skały wapiennej, na której stoi Pomnik Czynu Powstańczego dłuta Xawerego Dunikowskiego. Inne atrakcje miejscowości, które warto odwiedzić, to m.in. Rezerwat Geologiczny położony w samym centrum miejscowości, czy pobliska zjeżdżalnia grawitacyjna (letni tor saneczkowy) szczególnie popularna wśród dzieci.

Rezerwat Geologiczny „Góra Świętej Anny”

Góra Świętej Anny to dawny wulkan, o czym przypomina tutejszy Rezerwat Geologiczny. W jego centrum widać niewielki wulkaniczny stożek, który powstał w kalderze po poprzednim, większym wulkanie. Rezerwat zlokalizowany jest na terenie dawnego kamieniołomu. Wokół niego biegnie ścieżka edukacyjna z licznymi tablicami opisującymi proces tworzenia się wulkanów. Na skarpie nad rezerwatem znajdują się punkty widokowe z ławkami.

Tunele Hamburgi

U wylotu Doliny Krowioka zaczynającej się przy amfiteatrze na Górze Świętej Anny znajdują się dawne schrony przeciwlotnicze. Pod koniec II wojny światowej podczas nalotów chronili się w nich pracownicy pobliskich zakładów koksowniczych w Zdzieszowicach. Do schronów prowadzi krótka i trochę zarośnięta ścieżka biegnąca w bok szlaku turystycznego. Wejścia do schronów są obecnie zamurowane.

Pałac w Żyrowej

Jeden z najbardziej okazałych zabytków baroku w woj. opolskim. Pałac został zbudowany w latach 1631-44 przez hrabiego Melchiora Ferdynanda von Gaschina z jednego z najznamienitszych śląskich rodów. W 1899 roku pałac stał się własnością amerykańskiego milionera, który kupił go dla swojej córki Mary Knowlton. W 1910 r. gościł tu cesarz niemiecki Wilhelm II. W czasie II wojny światowej w pałacu mieściło się archiwum wojskowe III Rzeszy. Tuż obok rezydencji mieszkalnej zachowały się także dawne budynki gospodarcze. Obecnie cały kompleks jest remontowany na potrzeby hotelu.

Gold

Położony pomiędzy Gogolinem a Krapkowicami-Otmętem zalew powstały w miejscu dawnej żwirowni to doskonałe miejsce na letni relaks. Pięknie otoczony drzewami zbiornik przyciąga licznych wędkarzy, a także miłośników kempingu na łonie natury. Kąpiel w jeziorze nie jest dozwolona.

Rezerwat Przyrody „Ligota Dolna”

Rezerwat ulokowany jest na południowy wschód od Ligoty Dolnej, na terenie dawnego kamieniołomu. To unikalny, florystyczny obszar chroniony z trzema charakterystycznymi zbiorowiskami roślinnymi – murawą kserotermiczną, murawą kserotermiczną ubogą oraz murawą naskalną. Występuje tu wiele rzadkich gatunków roślin. Ciekawostką rezerwatu jest len austriacki – typowa roślina stepowa, bardzo rzadko występująca w Polsce.

Ligota Dolna

Niewielka wioska leżąca u podnóża północnych stoków masywu Chełma, na terenie gminy Strzelce Opolskie. Tuż za wioską znajduje się dawny kamieniołom wapienia triasowego z charakterystycznym piecem wapienniczym zwanym Ikarem z Ligoty. Nazwa ta pochodzi od znajdującej się na nim płaskorzeźby Ikara z 1939 roku, która symbolizowała niemiecką organizację paramilitarną NSFKK. Działała ona przy lotnisku szybowcowym powstałym w Ligocie w 1937 roku, w czasie II wojny światowej należącym do Luftwaffe. O historii lotnictwa w Ligocie przypomina niewielka Izba Tradycji Lotniczych zlokalizowana na centralnym placu wioski. Co ciekawe, to nie jedyne muzeum w wiosce. Na jej skraju, przy drodze wojewódzkiej nr 409 ulokowało się jeszcze Muzeum Sztuki Sakralnej z największą w Polsce kolekcją obrazów świętych.

Kamień Śląski – Pałac Odrowążów / Sanktuarium św. Jacka

Historia tego miejsca liczy sobie ponad 900 lat. U jej zarania stał tu zamek obronny należący do rodu Odrowążów, w którym gościł m. in. Bolesław Krzywousty. W latach późniejszych był on siedzibą rodową magnatów śląskich władających okolicznymi ziemiami. Podczas II wojny światowej pałac uległ zniszczeniu. Odbudowano go na początku lat 90-tych XX wieku. Pałac otoczony jest parkiem, w którym można czasem spotkać pasące się owce. Stoi w nim ciekawa dzwonnica o ośmiu dzwonach, wokół której biegnie droga krzyżowa z rzeźbami ludowymi zdobiącymi kolejne stacje. Obecnie pałac należy do Diecezji Opolskiej i przyciąga wielu pielgrzymów, którym bardziej znany jest jako Sanktuarium św. Jacka. Główne wejście do niego znajduje się w samym centrum Kamienia Śląskiego, przy Placu Myśliwca. Na jego terenie funkcjonuje również popularna restauracja z kuchnią śląską – Gościniec św. Jacka.

Kamień Śląski – kościół św. Jacka

Drugi ważny zabytek Kamienia Śląskiego stojący przy głównym Placu Myśliwca. Jest to jeden z 50 najstarszych kościołów na Śląsku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1271 r., kiedy stał tu jeszcze drewniany kościółek. Po pożarze, który całkowicie go zniszczył, na jego miejscu powstała w latach 1605-1632 stojąca do dziś barokowa świątynia parafialna. Spośród licznych zabytków sakralnych i ciekawostek, które kryje jego wnętrze, warto zwrócić szczególną uwagę na zabytkowe marmurowe epitafia rodzin von Larisch oraz von Strachwitz.

Kamień Śląski – Karolinka Golf Park

Pierwsze pole golfowe w województwie opolskim zbudowane w 2018 roku. Pięknie zagospodarowany park z malowniczym stawkiem, polanami i zagajnikami przez cały rok cieszy oczy soczystą zielenią trawy i otaczających pole sosen. Teren jest otwarty dla kibiców, jednak wchodzimy tam na własną odpowiedzialność, pamiętając by nie przeszkadzać graczom i uważać na przelatujące piłeczki golfowe.

Kamień Śląski – Silesia Ring

To drugi najdłuższy tor wyścigowy w Polsce o długości 3636 metrów powstał na sporej części lądowiska dla samolotów. Wedle czołowych zawodników motosportu cechuje się on jedną z najlepszych konfiguracji tego typu obiektów w Europie. Tutejsze zakręty są naprawdę wymagające i przyciągają nie tylko zawodowców, ale również amatorów, którzy mogą sprawdzić swoje umiejętności rajdowe w profesjonalnych warunkach. Oprócz ważnych zawodów sportowych często można na torze zobaczyć czołowe marki motoryzacyjne testujące swoje najnowsze pojazdy. Otwarty teren wokół toru sprawia, że potyczki samochodów możemy śledzić bezpośrednio z trasy rowerowej.

Kamionek

Niewielka wieś w gminie Gogolin położona w sąsiedztwie Kamienia Śląskiego. W sercu wioski znajduje się staw z zabytkową studnią pochodzącą prawdopodobnie z czasów średniowiecza. Otoczenie Kamionka posiada liczne walory krajobrazowo-przyrodnicze. W pobliżu znajduje rezerwat przyrody „Kamień Śląski” oraz malownicze wzniesienie Szpica (256 m n.p.m.).

SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY

Gogolin (ul. Strzelecka – ul. Wojska Polskiego – Strzebniów – ul. Plebiscytowa – ul. Wygoda) • żółty szlak rowerowy • Jasiona • czarny szlak rowerowy • Oleszka • czarny szlak rowerowy • Rezerwat „Biesiec” •  niebieski szlak rowerowy • Wysoka (MOP przy A4) • Góra św. Anny (ul. Strzelecka – Rynek – ul. Leśnicka – ul. Dunikowskiego - ul. Krótka - ul. Powstańców Śląskich – ul. Ojca Grzegorza) • czarny szlak rowerowy • Dolina Krowioka • żółty szlak rowerowy • Żyrowa (ul. Poprzeczna – ul. Wojska Polskiego – ul. Domańskiego) • czerwony  szlak rowerowy • niebieski szlak rowerowy • stacja kolejowa Jasiona • niebieski szlak rowerowy • czarny szlak rowerowy • Tartak Wygoda • Gogolin (ul. Wygoda – ul. Obrowiecka – ul. Rybacka – ul. Zamknięta – ul. Lompy – ul. Ogrodowa – ul. Kościelna – ul. Strzelecka)

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY

0,0 km

Gogolin – Góra Świętej Anny (długość odcinka – 14,2 km)

Na wycieczkę wyruszamy z centrum miasta, z placu pod zabytkowymi piecami wapienniczymi. Skręcamy w prawo, na główną ul. Strzelecką i jedziemy nią przez cały Gogolin. Gdy główna ulica miasta skręca w lewo, my jedziemy w drugą w prawo ul. Wojska Polskiego, przejeżdżamy pod autostradą A4 i zaraz za nią skręcamy w lewo. Dojeżdżamy do przysiółka Strzebniów i na pierwszym skrzyżowaniu skręcamy w lewo, by 100 m dalej skręcić w prawo. Jedziemy dalej prosto ul. Plebiscytową, która na końcu zakręca w prawo, przecina tory i dociera do ul. Wygoda. Tu skręcamy w lewo i wjeżdżamy na żółty szlak rowerowy, który poprowadzi nas do Jasiony. Kawałek dalej za Tartakiem Wygoda droga zakręca łagodnie w prawo i biegnie wzdłuż linii kolejowej. Na skraju lasu przejeżdżamy przez tory i zaraz za nimi skręcamy w prawo, zgodnie z żółtym szlakiem rowerowym. Po chwili dojeżdżamy do asfaltowej drogi, która wiedzie nas do Jasiony. Przejeżdżamy prosto przez całą wioskę i na jej skraju jedziemy na rozwidleniu prosto, wjeżdżając na czarny szlak rowerowy biegnący przez Oleszkę na Górę Świętej Anny. W Oleszce mijamy zabytkową kaplicę w centrum wioski i prosto ul. Wiejską wjeżdżamy na drogę szutrową wspinającą się łagodnie przez las. Dojeżdżamy do przejazdu nad autostradą A4. Zaraz za nim skręcamy w prawo i za zakrętem w lewo dojeżdżamy do skrzyżowania szlaków turystycznych. Skręcamy w prawo, jadąc dalej czarnym szlakiem rowerowym. Wyjeżdżamy z lasu, skręcamy w prawo, potem w lewo i jadąc wzdłuż autostrady, okrążamy Miejsce Odpoczynku Podróżnych przy A4. Po lewej stronie widać zabytkowy wiatrak w Wysokiej. Dojeżdżamy do drogi głównej. Skręcamy w prawo, przejeżdżamy wiaduktem nad autostradą A4 i po chwili wjeżdżamy do centrum Góry Świętej Anny.

14,2 km

Góra Świętej Anny – Gogolin (długość odcinka – 14,5 km)

Z Góry Świętej Anny wyjeżdżamy ul. Leśnicką na południe i skręcamy w prawo, w ul. Dunikowskiego, w stronę Pomnika Czynu Powstańczego. Kawałek dalej skręcamy w lewo (ul. Krótka), jeszcze raz w lewo, (ul. Powstańców Śląskich) i po krótkim podjeździe dojeżdżamy do punktu widokowego przy Rezerwacie Geologicznym „Góra Świętej Anny”. Skręcamy w prawo i jedziemy do drogi głównej przy pobliskim zajeździe. Skręcamy w prawo i za zakrętem skręcamy znów łagodnie w prawo, w brukowany zjazd do Doliny Krowioka i amfiteatru. Na jego końcu skręcamy w lewo i jedziemy żółtym szlakiem rowerowym przez piękny wąwóz porośnięty bukowym lasem. Kilkaset metrów dalej mijamy ukryte w lesie tunele Hamburgi, do których prowadzi zarośnięta ścieżka w lewo od drogi. Gdy las się kończy, żółty szlak oddziela się od szlaku czarnego, skręcając w prawo. Jadąc nim, po chwili wyjeżdżamy z lasu i zmierzamy polną drogą do Żyrowej. Mijamy Park Dworski po prawej stronie drogi i docieramy do ul. Korfantego. Tu warto zboczyć na chwilę w prawo, by zobaczyć piękny pałac i zabytkowy kościół św. Mikołaja. Tymczasem trasa główna naszej wycieczki skręca w lewo. Wjeżdżamy na główną ul. Wojska Polskiego, by na rozwidleniu dróg zaraz za pięknie zagospodarowanym stawem zjechać z niej łagodnie w prawo, w ul. Domańskiego. Mijamy straż pożarną i na następnym skrzyżowaniu jedziemy prosto, wjeżdżając do lasu czerwonym szlakiem rowerowym. Czeka nas teraz przyjemny zjazd leśną drogą. Na pierwszym leśnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i jedziemy dalej niebieskim szlakiem rowerowym cały czas prosto. Dwa i pół kilometra dalej docieramy do asfaltowej szosy przy stacji kolejowej Jasiona. Przejeżdżamy przez tory i skręcamy w prawo zgodnie z niebieskim szlakiem, do którego dołącza szlak czarny. Niecały kilometr dalej za lasem dojeżdżamy do kolejnego przejazdu kolejowego, na którym z prawej strony łączy się z nami żółty szlak rowerowy. Jedziemy dalej żółtym i czarnym szlakiem wzdłuż torów, by na następnym rozwidleniu przy tartaku skręcić w lewo zgodnie z żółtym szlakiem rowerowym i wjechać na drogę asfaltową. Jedziemy do końca ul. Wygoda, skręcamy w prawo i trzysta metrów dalej łagodnie w lewo. Przejeżdżamy pod autostradą A4 i docieramy do Gogolina. Jedziemy prosto najpierw ul. Zamkniętą, a potem ul. Lompy do jej końca. Skręcamy w lewo, w ul. Ogrodową i za chwilę w prawo, w ul. Kościelną. Przejeżdżamy przez tory, mijamy kościół ewangelicki i zaraz za nim skręcamy w lewo, w ul. Strzelecką, którą dojeżdżamy do mety wycieczki przy zabytkowych piecach wapienniczych. Zanim skończymy wycieczkę możemy jeszcze odwiedzić pobliskie Gold Jezioro. W tym celu przed autostradą A4 skręcamy w lewo w polną drogę. Na następnym skrzyżowaniu znów skręcamy w lewo i 700 m dalej dojeżdżamy do jeziora. Do Gogolina wracamy tą samą drogą (3,3 km w obie strony).

POWRÓT PRZEZ KAMIEŃ ŚLĄSKI

trasa dłuższa o 5,4 km, całkowita długość trasy - 35,1 km

SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY

Góra Św. Anny (Rynek – ul. Strzelecka) • Wysoka (MOP przy A4) • niebieski szlak rowerowy • rezerwat „Biesiec” • Ligota Dolna • droga wojewódzka nr 409 • SprzęciceSiedlec • niebieski szlak rowerowy • Kamień Śląski (tor wyścigowy Silesia Ring – Karolinka Golf Park – ul. 1 Maja – ul. Bronisławy – Plac Myśliwca – ul. Parkowa – łąka susłów) • Kamionek (Plac Stawowy – ul. Gogolińska) • czarny szlak rowerowy • Gogolin (ul. Powstańców Śląskich – ul. Szpitalna – ul. Pawła – ul. Strzelecka)

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY

0,0 km

Góra Świętej Anny – Kamień Śląski (długość odcinka – 14,4 km)

Z Góry Świętej Anny możemy również wrócić trasą alternatywną przez Kamień Śląski. Początkowo jedziemy tą samą drogą, którą tu przyjechaliśmy. Z Rynku kierujemy się na północ ul. Strzelecką i przejeżdżamy przez wiadukt nad autostradą A4. Zaraz za nim skręcamy w lewo zgodnie z niebieskim szlakiem rowerowym, który prowadzić nas będzie aż do Kamienia Śląskiego. Okrążamy Miejsce Odpoczynku Podróżnych przy A4. Przed masztem radiowo-telewizyjnym droga zakręca w prawo, a później w lewo i wjeżdża do lasu. Sześćset metrów dalej dojeżdżamy do dużego skrzyżowania leśnych szlaków, na którym jedziemy prosto niebieskim szlakiem rowerowym. Czeka nas teraz jeden z najdłuższych zjazdów na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny prowadzący przez rezerwat przyrody „Biesiec”. Tu przydadzą się terenowe rowery. Osoby mniej biegłe w jeździe terenowej, powinny zjeżdżać bardzo ostrożnie. Po 3-kilometrowym zjeździe dojcieramy do Ligoty Dolnej. Tu warto na chwilę zboczyć z trasy w lewo, by dojechać do zabytkowego pieca wapienniczego z płaskorzeźbą Ikara. Tuż za nim znajduje się rezerwat przyrody „Ligota Dolna”. Jadąc w kierunku Kamienia Śląskiego, po dojeździe do Ligoty Dolnej skręcamy w prawo i jedziemy przez centrum wioski, gdzie mijamy maleńką Izbę Tradycji Lotniczych ulokowaną w kamiennym budynku na głównym placu wioski. Jadąc dalej prosto, na skrzyżowaniu z drogą wojewódzką nr 409 mijamy kolejne muzeum – Muzeum Sztuki Sakralnej. Skręcamy w lewo, jadąc dalej ruchliwą trasą, by 600 m dalej skręcić z niej w prawo do Sprzęcic. Mniej uczęszczaną drogą jedziemy do Siedlca, na którego końcu skręcamy zgodnie z niebieskim szlakiem rowerowym w lewo. Długą, szutrową prostą docieramy do lotniska w Kamieniu Śląskim, a zaraz za nim do pola golfowego i sanatorium Sebastianeum.

14,4 km

Kamień Śląski - Gogolin (długość odcinka – 6,6 km)

Mijamy sanatorium Sebastianeum jego lewą stroną i po dwóch zakrętach skręcamy w lewo na szutrowy czarny szlak rowerowy prowadzący do samego Gogolina. Mijamy lotnisko oraz łąkę susłów i dojeżdżamy do Kamionka. W Kamionku przy stawie jedziemy prosto przez cały Plac Stawowy. Za stawem skręcamy w prawo, tak jak główna ul. Gogolińska. Jedziemy nią do końca zabudowań. Zaraz za Kamionkiem dojeżdżamy do lasu i skręcamy łagodnie w lewo, jadąc dalej drogą gruntową biegnącą jego skrajem (czarny szlak rowerowy). Gdy las się skończy, skręcamy na rozwidleniu w prawo i po chwili docieramy do Gogolina. Jedziemy ul. Powstańców Śląskich do samego końca. Na skrzyżowaniu przy Owocowym Ogrodzie Miejskim jedziemy prosto ul. Ligonia i docieramy do ul. Strzeleckiej oraz pieców wapienniczych, przy których kończymy wycieczkę.

 

 

Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

 

Wersja XML