Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rowerem wokół Gogolina - Trasa 1 wokół Gminy Gogolin

Gmina Gogolin wraz z Przemysławem Supernakiem zapraszają do eksplorowania najciekawszych zakątków na trasach rowerowych.

ROWEREM WOKÓŁ GOGOLINA
TRASA 1 - WOKÓŁ GMINY GOGOLIN

MAPA TRASY

Cały opis trasy w formie pliku PDF: PDF01 - Wokół Gminy Gogolin.pdf (605,95KB)

Pliki w formacie gpx do aplikacji nawigacyjnych: ZIP01 - Wokół Gminy Gogolin.zip (12,34KB)

CHARAKTERYSTYKA TRASY

Rodzaj trasy: łatwa, rekreacyjna
Długość trasy: 47,5 km / 40,6 / 31,5 km
Czas przejazdu: 3,5 – 4,5 h
Drogi asfalt/bruk: 27,8 km
Drogi gruntowe:19,7 km
Suma podjazdów:718 m
Suma zjazdów:718 m
Najwyższy punkt:­239 m n.p.m.
Najniższy punkt:145 m n.p.m.

Dojazd samochodem:
parking Gogolin – obok zabytkowych pieców wapienniczych
parking Kamień Śląski – ul. Parkowa

Dojazd pociągiem:
Gogolin, Górażdże, Przywory (dojazd drogą do Miedzianej)

01 - Wokół Gminy Gogolin.jpeg

Niezbyt długa i łatwa wycieczka pozwalająca odkryć najważniejsze atrakcje Gminy Gogolin. W przeważającej części biegnie rzadko uczęszczanymi szosami. Nie zabraknie też odcinków leśnych i lekko terenowych, jednak przejezdnych również dla rowerów turystycznych. Na trasie znajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy przyrody, jak i pasjonaci zabytków czy dawnych budowli przemysłowych. Tym pierwszym szczególnie spodoba się las łęgowy ze starorzeczem Odry w Odrowążu, a także gęste bory pomiędzy Górażdżami i Kamieniem Śląskim. Ci drudzy z pewnością zwrócą uwagę na jedną z pereł Opolszczyzny – Kamień Śląski z zabytkowym pałacem i kościołem oraz na dawne piece wapiennicze w Gogolinie i Górażdżach.

Trasę główną wycieczki uzupełniają warianty dodatkowe – pętla wokół Kamienia Śląskiego oraz dojazdy do Kopalni Górażdże, średniowiecznego grodziska Tempelberg oraz tzw. „Gold”, czyli zalew powstały w byłej żwirowni. Wycieczkę można również skrócić, wracając z Kamionka bezpośrednio do Gogolina czarnym szlakiem rowerowym.

CIEKAWE MIEJSCA NA TRASIE

Gogolin – piece wapiennicze

Historia i rozwój Gogolina związane są z przemysłem wapienniczym. Miasto przez 120 lat było ważnym ośrodkiem przemysłowym oraz siedzibą Śląskich Zakładów Wapienniczych. Był to spory kompleks z siedmioma piecami szybowymi, sześcioma piecami kręgowymi, młynownią wapna nawozowego, oddziałem produkcji wapna hydratyzowanego, warsztatami, bocznicą kolejową, własną elektrownią i budynkiem administracyjnym. Pozostałością zakładów są piece wapiennicze rozlokowane w kilku punktach miasta. Najokazalsze z nich są odrestaurowane i pięknie oświetlone w nocy piece wapiennicze Dombrovsky’ego, które stoją przy głównym placu Gogolina. Zbudowano je w 1874 r. z łamanego kamienia wapiennego spiętego stalowymi obejmami. Kolejne piece stoją na północno-wschodnim krańcu miasta. Jeden z nich jest wyraźnie widoczny z ul. Powstańców Śląskich. Po drugiej stronie ulicy, ukryte w zagajniku za ogródkami działkowymi stoją kolejne piece - wapienniki Reisa.

Gogolin – Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa

Najważniejszy kościół w Gogolinie stojący w centrum miasta przy ul. Strzeleckiej, niedaleko pieców wapienniczych Dombrovsky’ego. Zbudowaną z czerwonej cegły, neogotycką budowlę ukończono i konsekrowano uroczyście w 1907 roku. Było to zwieńczenie starań miejscowego lekarza Brunona Hampla oraz proboszcza z pobliskiego Otmętu księdza Schöbla, dzięki którym należący wcześniej do otmęckiej parafii Gogolin otrzymał własną świątynię.

Gogolin – Kościół Ewangelicki

Jak w wielu miastach na Śląsku społeczność Gogolina składała się z ludności katolickiej i ewangelickiej. W roku 1909, po tym jak powstał rzymskokatolicki kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, w Gogolinie stanął również kościół ewangelicki. Zbudowano go z inicjatywy ks. Edmunda Schmidta z Krapkowic, a jego budowę sfinansowały Gogolińskie Zakłady Wapiennicze oraz Śląskie Dzieło im. Gustawa Adolfa. Kościół stoi przy ul. Kościelnej, nieopodal głównej ul. Strzeleckiej.

Gogolin – pomnik Karolinki i Karlika

Któż nie zna śląskiej pieśni ludowej „Poszła Karolinka do Gogolina”? Jak głosi tekst piosenki, jej śladem ruszył Karliczek z flaszeczką wina i oboje za sprawą tej romantycznej historii stali się symbolami miasta. W 1967 r. w centrum Gogolina nieopodal stacji kolejowej odsłonięto poświęcony im pomnik autorstwa opolskiego artysty plastyka Tadeusza Wencla. Od tego czasu w jego sąsiedztwie odbyło się wiele imprez kulturalnych, jak choćby cykliczne bicie rekordu w liczbie osób śpiewających pieśń „Poszła Karolinka” czy Opolskie Święto Pieśni Ludowej z ponad 30-letnią już tradycją.

Gogolin – Owocowy Ogród Miejski

To ulubiona przestrzeń rekreacyjna mieszkańców Gogolina rozciągająca się pomiędzy ulicami Powstańców Śląskich i Szpitalną. Pięknie zazieleniony i ukwiecony teren to miejsce przyjazne dla owadów i małych stworzeń żyjących w ściółce. Wiosną, gdy wszystko kwitnie, ogród wygląda wręcz zjawiskowo. W jego centrum znajduje się plac zabaw z urządzeniami, które swoim kształtem nawiązują do form naturalnych. Liczne ławki wokół zachęcają do odpoczynku, a tablice edukacyjne zapoznają nas z ciekawostkami dotyczącymi drzew i krzewów owocowych. Po południowej stronie Owocowego Ogrodu Miejskiego, za kamiennym murem znajduje odnowiony Park Miejski.

Starorzecze Łęg Odrowąż

Malowniczy i lekko pagórkowaty teren lasu łęgowego nad Odrą w pobliżu Odrowąża objęty jest ochroną. Znajdziemy tu kilka pomnikowych drzew, wijące się w dolinie starorzecze Odry oraz kilka ścieżek spacerowych i szlak rowerowy. Szczególnie warto zjawić się tu wiosną, gdy podziwiać można kwitnące łąki. Łęg Odrowąż to również doskonałe miejsce do obserwacji ptaków.

Malnia – dwupoziomowy kościół św. Franciszka z Asyżu

Ta niezwykła budowla to połączenie starego, drewnianego kościoła z nowym (pw. Podwyższenia Krzyża Świętego), znajdującym się zaraz pod nim. Nadaje jej to charakter unikatowy w skali kraju. Stary kościół został wybudowany w latach 1801 – 1804 w Kostowie koło Kluczborka. Do Malni przeniesiono go w roku 1977. Budowla zwieńczona jest dachem dwukalenicowym pokrytym gontem. Tuż obok stoi dzwonnica o trzech dzwonach również przykryta drewnianym dachem.

Chorula

Niewielkie sołectwo leżące na terenie gminy Gogolin, słynące z największej w Europie Cementowni Górażdże. Na terenie wioski znajduje się park, w którym znaleźć można chronione gatunki flory – tulipanowiec amerykański, platany, wiąz, lipę drobnolistną oraz rzadką iglicznię trójcieniową. Przy głównym skrzyżowaniu wioski stoi zabytkowa kaplica cmentarna.

Górażdże

Dobrze rozwinięta wieś leżąca na terenie gminy Gogolin, której historia i rozwój związane są z przemysłem wapienniczym. Do dziś można w Górażdżach zobaczyć dawne piece wapiennicze. Najstarszy z nich powstał prawdopodobnie w 1823 roku. Na południowym skraju wioski przy ul. Głównej stoi ciekawa rzeźba „Wapienni Flinstonowie” przedstawiająca bohaterów znanej kreskówki.

Kamień Śląski – Pałac Odrowążów / Sanktuarium św. Jacka

Historia tego miejsca liczy sobie ponad 900 lat. U jej zarania stał tu zamek obronny należący do rodu Odrowążów, w którym gościł m. in. Bolesław Krzywousty. W latach późniejszych był on siedzibą rodową magnatów śląskich władających okolicznymi ziemiami. Podczas II wojny światowej pałac uległ zniszczeniu. Odbudowano go na początku lat 90-tych XX wieku. Pałac otoczony jest parkiem, w którym można czasem spotkać pasące się owce. Stoi w nim ciekawa dzwonnica o ośmiu dzwonach, wokół której biegnie droga krzyżowa z rzeźbami ludowymi zdobiącymi kolejne stacje. Obecnie pałac należy do Diecezji Opolskiej i przyciąga wielu pielgrzymów, którym bardziej znany jest jako Sanktuarium św. Jacka. Główne wejście do niego znajduje się w samym centrum Kamienia Śląskiego, przy Placu Myśliwca. Na jego terenie funkcjonuje również popularna restauracja z kuchnią śląską – Gościniec św. Jacka.

Kamień Śląski – kościół św. Jacka

To drugi ważny zabytek Kamienia Śląskiego stojący przy głównym Placu Myśliwca. Jest to jeden z 50 najstarszych kościołów na Śląsku. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1271 r., kiedy stał tu jeszcze drewniany kościółek. Po pożarze, który całkowicie go zniszczył, na jego miejscu powstała w latach 1605-1632 stojąca do dziś barokowa świątynia parafialna. Spośród licznych zabytków sakralnych i ciekawostek, które kryje jego wnętrze, warto zwrócić szczególną uwagę na zabytkowe marmurowe epitafia rodzin von Larisch oraz von Strachwitz.

Kamień Śląski – Karolinka Golf Park

Pierwsze pole golfowe w województwie opolskim zbudowane w 2018 roku. Pięknie zagospodarowany park z malowniczym stawkiem, polanami i zagajnikami przez cały rok cieszy oczy soczystą zielenią trawy i otaczających pole sosen. Teren jest otwarty dla kibiców, jednak wchodzimy tam na własną odpowiedzialność, pamiętając by nie przeszkadzać graczom i uważać na przelatujące piłeczki golfowe.

Kamień Śląski – Silesia Ring

Drugi najdłuższy tor wyścigowy w Polsce o długości 3636 metrów powstał na sporej części lądowiska dla samolotów. Wedle czołowych zawodników motosportu cechuje się on jedną z najlepszych konfiguracji tego typu obiektów w Europie. Tutejsze zakręty są naprawdę wymagające i przyciągają nie tylko zawodowców, ale również amatorów, którzy mogą sprawdzić swoje umiejętności rajdowe w profesjonalnych warunkach. Oprócz ważnych zawodów sportowych często można na torze zobaczyć czołowe marki motoryzacyjne testujące swoje najnowsze pojazdy. Otwarty teren wokół toru sprawia, że potyczki samochodów możemy śledzić bezpośrednio z trasy rowerowej.

Kopalnia odkrywkowa Górażdże

Położona jest 2 km na zachód od Kamienia Śląskiego i na sporej jej części wciąż prowadzone jest wydobycie kamienia wapiennego na potrzeby pobliskiej Cementowni Górażdże. Na nieużytkowym obszarze kopalni utworzono niewielki rezerwat przyrody „Kamień Śląski”. Znajduje się tam także ciekawa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Można ją zwiedzać grupowo w dni wolne od pracy, po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownikiem kopalni. Oprócz interesujących siedlisk przyrodniczych, warto zwrócić uwagę na strome, kamienne klify powstałe na skutek wydobycia kamienia.

Kamionek

Niewielka wieś w gminie Gogolin położona w bezpośrednim sąsiedztwie Kamienia Śląskiego. W sercu wioski znajduje się staw z zabytkową studnią pochodzącą prawdopodobnie z czasów średniowiecza. Otoczenie Kamionka posiada liczne walory krajobrazowo-przyrodnicze. W pobliżu znajduje rezerwat przyrody „Kamień Śląski” oraz malownicze wzniesienie Szpica (256 m n.p.m.)

Dąbrówka

Najmniejsza wieś gminy Gogolin położona w obrębie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. Można w niej spotkać kilka starych domów wiejskich, jednak tylko jeden z nich ma charakter zabytkowy. Ciekawostką związaną z Dąbrówką jest podziemny zbiornik wodny Trias znajdujący się na jej terenie.

Zakrzów

Wieś w gminie Gogolin położona na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny. Warto tu zobaczyć pięknie odrestaurowany pałacyk, w którym obecnie mieści hotel. Zbudowano go jako siedzibę rodu Madelungi, ówczesnych właścicielu tutejszego majątku. Położony jest w parku pełnym rzadkich okazów drzew i krzewów. Tuż obok stoją ruiny dawnego zamku z XII wieku, który przypuszczalnie należał do Templariuszy.

Obrowiec – średniowieczne grodzisko Tempelberg

Tajemnicze i owiane legendami grodzisko położone jest na południe od wsi Obrowiec, 200 m od koryta Odry. Otoczone jest wyraźnie zarysowaną fosą, a usypany pośrodku kopiec ziemi ma wysokość 4 metrów. Podczas badań archeologicznych przeprowadzonych tu pod koniec XIX w. oraz w 1957 r. znaleziono kawałki naczyń z XIII – XV wieku. Tempelberg prawdopodobnie pamięta wyprawę wojsk tatarskich z 1241 roku, kiedy to posuwała się ona wzdłuż Odry z Koźla do Opola. Nazwa grodziska nawiązuje do zakonu Templariuszy, którzy wedle przypuszczeń historyków posiadali zamki w pobliskich Krapkowicach, Otmęcie i Rogowie Opolskim. Legendy związane z Tempelbergiem mówią, że znajdowały się tu wejścia do podziemnych korytarzy prowadzących do tych zamków.

„Gold”

Położony pomiędzy Gogolinem a Krapkowicami-Otmętem zalew powstały w miejscu dawnej żwirowni to doskonałe miejsce na letni relaks. Pięknie otoczony drzewami zbiornik przyciąga licznych wędkarzy, a także miłośników kempingu na łonie natury. Kąpiel w jeziorze nie jest dozwolona.

SKRÓCONY PRZEBIEG TRASY

Gogolin (ul. Strzelecka – ul. Krapkowicka – ul. Konopnickiej – ul. Kasztanowa – ul. Kamienna – ul. Malińska) • Krapkowice-Otmęt (droga dla rowerów – Aleja Jana Pawła II - ul. Olimpijska) • niebieski szlak rowerowy • Starorzecze Łęg Odrowąż • Odrowąż (ul. Leśna – ul. Krótka – ul. Wiejska) • wiadukt nad A4 • Malnia (ul. Polna – kościół – ul. Wodna – ul. Odrzańska – ul. Wiejska) • Chorula (ul. Opolska – ul. Kościelna) • Górażdże (ul. Chorulska – ul. Dworcowa – ul. Spacerowa) • Las Niwa • Miedziana • Las Niwa • Kamień Śląski (ul. Mickiewicza – Plac Myśliwca – Pałac Odrowążów – ul. Parkowa – łąka susłów) • czarny szlak rowerowy • Kamionek (ul. Szkolna – ul. Gogolińska – ul. Zakrzowska) • Zakrzów • żółty szlak rowerowy • PodolszynieWygodaObrowiec (ul. Gogolińska – ul. Obrowiecka – ul. Krapkowicka – ul. Odrzańska – grodzisko Tempelberg – ul. Łąkowa – ul. Odrzańska – ul. Krapkowicka – ul. Obrowiecka) • Gogolin (ul. Rybacka – ul. Zamknięta – ul. Lompy – ul. Ogrodowa – ul. Kościelna – ul. Strzelecka)

SZCZEGÓŁOWY PRZEBIEG TRASY

0,0 km

Gogolin – Starorzecze Łęg Odrowąż (długość odcinka - 6,8 km)

Wycieczkę rozpoczynamy w centrum Gogolina przy pięknie odrestaurowanych zabytkowych piecach wapienniczych. To doskonałe miejsce, by zanim wyruszymy na trasę zapoznać się z historią miasta i związanego z nim przemysłu wapienniczego. Spod pieców skręcamy w lewo, wjeżdżając na ul. Strzelecką. Po prawej stronie mijamy pomnik Karolinki i Karlika oraz stację kolejową. Za przejazdem kolejowym skręcamy w prawo tuż przy Urzędzie Miasta i jedziemy dalej ul. Konopnickiej. Pięćset metrów dalej skręcamy w lewo, w ul. Kasztanową i mijamy Zespół Rekreacyjno-Sportowy. Przy kościele skręcamy łagodnie w prawo i kawałek dalej w lewo, w ul. Kamienną. Na kolejnym skrzyżowaniu jedziemy prosto ul. Malińską. Droga przejeżdża pod wiaduktem i zakręca łagodnie w prawo. Tuż za zakrętem skręcamy w lewo i wjeżdżamy na drogę dla rowerów prowadzącą do Krapkowic-Otmętu. Jedziemy pomiędzy ogródkami działkowymi i zagajnikiem, przejeżdżamy pod autostradą A4 i mijamy po lewej stronie osiedle mieszkaniowe. Drogą dla rowerów przecinamy prosto ruchliwą ul. 3 Maja i jedziemy dalej ul. Jana Pawła II. Po chwili zbliżamy się do Hali Widowiskowo-Sportowej KS Otmęt. Jedziemy do końca drogi dla rowerów, zawracamy o 180 stopni i wjeżdżając na szosę dla samochodów, od razu skręcamy w lewo, w ul. Olimpijską, którą w głąb lasu prowadzi niebieski szlak rowerowy. Jedziemy teraz przez objęte ochroną Starorzecze Łęg Odrowąż. Tuż przed stadionem zjeżdżamy z betonowej drogi na niebieski szlak rowerowy. Jedziemy dalej prosto i mijamy leśne skrzyżowanie z ławką. Na kolejnym rozwidleniu dróg jedziemy w lewo i po chwili mijamy punkt widokowy na wzgórzu. Kawałek dalej docieramy do skrzyżowania z pomnikowym dębem. Tu możemy na chwilę zboczyć z trasy w lewo, by obejrzeć malownicze starorzecze i łąki nad Odrą.

6,8 km

Starorzecze Łęg Odrowąż – Górażdże (długość odcinka – 8,2 km)

Od skrzyżowania z pomnikowym dębem jedziemy dalej prosto niebieskim szlakiem rowerowym. Po chwili na skraju lasu przecinamy mało ruchliwą asfaltową szosę, by 200 m dalej dotrzeć do pierwszych zabudowań Odrowąża. Tu skręcamy w prawo, w ul. Leśną i dalej jedziemy prosto ul. Krótką. Na skrzyżowaniu z kapliczką skręcamy w lewo w ul. Wiejską i przejeżdżamy przez całą wioskę. Na jej końcu skręcamy w prawo, przejeżdżając wiaduktem nad autostradą A4 i po chwili wjeżdżamy do Malni. Na początku miejscowości widzimy po lewej stronie niezwykły dwupoziomowy kościół św. Franciszka z Asyżu. Dwieście metrów za nim skręcamy w prawo, w ul. Wodną. Za zakrętem mijamy plac zabaw, a na kolejnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo i od razu w lewo, w ul. Wiejską. Docieramy nią do głównej ul. Opolskiej, gdzie skręcamy w lewo i jedziemy cały czas prosto, aż wyjedziemy z Malni i dotrzemy do centrum Choruli. Tu na głównym skrzyżowaniu przy niewielkim cmentarzyku z zabytkową kaplicą skręcamy ostro w prawo, w ul. Kościelną i jedziemy do jej końca. Przekraczamy ostrożnie przejściem dla pieszych dość ruchliwą drogę wojewódzką nr 423 i jedziemy dalej prosto drogą dla rowerów po jej lewej stronie. Kilometr dalej na rondzie skręcamy w lewo w kierunku Górażdży i jedziemy rzadko uczęszczaną szosą samochodową. Na następnym skrzyżowaniu skręcamy w prawo, jedziemy ok. 1 km przez las i docieramy do Górażdży. Tuż za przejazdem kolejowym po lewej stronie widzimy zabytkowe piece wapiennicze. Kolejny znajduje się 350 m po prawej stronie, w niewielkiej odległości od torów. Jedziemy prosto do skrzyżowania przy Centrum Konferencyjnym. Tu możemy lekko zboczyć z trasy (ok. 500 m) i ul. Główną dotrzeć na skraj wioski, gdzie stoją Wapienni Flinstonowie. Zdjęcie z bohaterami słynnej kreskówki będzie świetną pamiątką z wycieczki.

15,0 km

Górażdże – Kamień Śląski (długość odcinka – 9,3 km)

W Górażdżach przy Centrum Konferencyjnym zjeżdżamy z ul. Głównej prosto w ul. Dworcową i od razu skręcamy w lewo, w ul. Spacerową. Wjeżdżamy do lasu i po chwili docieramy do drogi technicznej do pobliskiej kopalni odkrywkowej „Górażdże”. Skręcamy w lewo, 100 m dalej w prawo pod taśmociągiem i znów w lewo, wjeżdżając w głąb lasu. Jedziemy cały czas prosto ok. 2 km i na skrzyżowaniu przy słupku nr 489/488 skręcamy w prawo. Kilometr dalej wyjeżdżamy z lasu do wsi Miedziana. Jedziemy ciągiem pieszo-rowerowym do zakrętu głównej drogi i skręcamy na nim w prawo, wracając drogą wzdłuż boiska do lasu. Jedziemy długą prostą ok. 2,5 km i za lasem wjeżdżamy prosto na asfaltową drogę do Kamienia Śląskiego. W centrum miejscowości przy zabytkowym kościele św. Jacka skręcamy w prawo i docieramy na główny Plac Myśliwca, gdzie możemy odpocząć na ławkach nad malowniczym stawem. Kamień Śląski wart jest dłuższego postoju nie tylko ze względu na jeden z najładniejszych zabytków Opolszczyzny – Pałac Odrowążów. W sekcji „Ciekawe miejsca” znajdziecie jeszcze kilka tutejszych atrakcji. W Kamieniu można również nieznacznie wydłużyć wycieczkę o pętlę wokół pola golfowego i Sanktuarium św. Jacka (opis poniżej). A jeśli zgłodnieliście, koniecznie spróbujcie specjałów śląskiej kuchni w tutejszym Gościńcu św. Jacka.

24,3 km

Kamień Śląski - Obrowiec (długość odcinka – 14,0 km)

Z Kamienia Śląskiego wyjeżdżamy ul. Parkową wzdłuż muru otaczającego pałacowy park. Za zakrętem w lewo jedziemy prosto czarnym szlakiem rowerowym, trzymając się dalej parkowego muru. Za parkiem po lewej stronie mijamy lotnisko w Kamieniu Śląskim. Z kolei po prawej stronie drogi widzimy stadninę koni z przyległymi pastwiskami. Zaraz za nimi zaczyna się łąka susłów. Sympatyczne gryzonie możemy obserwować z położonej w oddali wiaty obserwacyjnej lub ławek rozstawionych wzdłuż rowerowego szlaku. Jadąc dalej szutrową drogą ok. 800 m, docieramy do Kamionka. Tu możemy wydłużyć wycieczkę o dojazd do kopalni odkrywkowej „Górażdże” (opis poniżej). Możemy ją też potem znacząco skrócić, powracając do Kamienia Śląskiego bezpośrednio czarnym szlakiem rowerowym (opis poniżej). W centrum Kamionka znajduje się staw z zabytkową studnią. Trzysta metrów za stawem skręcamy w drugą w lewo ul. Zakrzowską. Po chwili wjeżdżamy do lasu i na pierwszym dużym skrzyżowaniu dróg leśnych jedziemy łagodnie w prawo. Półtora kilometra dalej na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo i po kolejnym 1,5 km dojeżdżamy do ruchliwej drogi wojewódzkiej nr 409. Przecinamy ją ostrożnie prosto, kierując się do Zakrzowa.  Tu na głównej ulicy skręcamy w prawo i okrążamy niewielki park przy dawnym pałacu i ruinach zamku. Z ulicy Stawowej skręcamy w prawo, jadąc pomiędzy dwoma stawami. Mijamy straż pożarną i wjeżdżamy prosto w wąską betonową drogą. Kawałek dalej skręcamy w prawo i po krótkim szutrowym odcinku z kilkoma zakrętami dojeżdżamy do asfaltowej drogi, na której skręcamy w lewo, w stronę widocznej autostrady A4. Za przejazdem pod nią kończy się asfalt, a my jedziemy cały czas prosto pięknie zadrzewioną aleją aż do torów kolejowych. Za torami skręcamy w prawo i poruszamy się przez pewien czas żółtym szlakiem rowerowym. Jedziemy wzdłuż torów kolejowych, po czym na rozwidleniu dróg skręcamy w lewo. Wjeżdżamy na asfaltową drogę i mijamy Tartak Wygoda. Gdy dojedziemy do kolejnych zabudowań, skręcamy w lewo, w stronę Obrowca. Możemy też skrócić naszą trasę, pomijając Obrowiec i pojechać prosto, a na końcu drogi w prawo, wracając w ten sposób do Gogolina (całkowita długość trasy – 40,6 km). Jadąc trasą główną, za przysiółkiem Wygoda dojeżdżamy do Obrowca, gdzie na głównej drodze skręcamy w lewo, wjeżdżając do centrum wsi.

38,3 km

Obrowiec – Grodzisko Tempelberg (długość odcinka – 5,0 km)

Trasa do grodziska Tempelberg szczególnie spodoba miłośnikom jazdy terenowej. Użytkownicy rowerów rekreacyjnych mogą na niej czuć mniejszy komfort, jednak niezwykłe miejsce, które odwiedzimy, warte jest drobnych niewygód.

W Obrowcu skręcamy z głównej drogi wojewódzkiej nr 423 w prawo, w ul. Odrzańską. Na rozwidleniu przy pięknie zagospodarowanym stawie skręcamy w lewo i od razu w prawo, w ul. Łąkową. Jedziemy długą, zadrzewioną aleją w kierunku Odry. Gdy dotrzemy do wału przeciwpowodziowego, skręcamy w prawo, jadąc zarośniętą drogą tuż za wałem. Dwieście metrów dalej dojeżdżamy do zagajnika, w którym znajduje się dawne grodzisko Tempelberg.

Do Obrowca wracamy, jadąc dalej zarośniętą drogą wzdłuż wału. Kilkaset metrów dalej zbliżamy się do koryta Odry. Nasza droga razem z wałem zakręca w prawo. Kilometr dalej wjeżdżamy z powrotem do wioski. Mijamy stary jaz, niewielki staw i docieramy do rozwidlenia dróg przy kolejnym stawie. Tu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do drogi wojewódzkiej nr 423, gdzie znów skręcamy w lewo.

43,3 km

Obrowiec - Gogolin (długość odcinka – 4,2 km)

W Obrowcu skręcamy w prawo z drogi wojewódzkiej nr 423 w ul. Obrowiecką. Jedziemy niezbyt ruchliwą drogą gminną ok. 1,5 km do zagajnika po prawej stronie drogi. Tu skręcamy łagodnie w lewo, jadąc dalej czarnym szlakiem rowerowym. Przejeżdżamy pod autostradą A4 i docieramy do Gogolina. Jedziemy prosto najpierw ul. Zamkniętą, a potem ul. Lompy do jej końca. Skręcamy w lewo, w ul. Ogrodową i za chwilę w prawo, w ul. Kościelną. Przejeżdżamy przez tory, mijamy kościół ewangelicki i zaraz za nim skręcamy w lewo, w ul. Strzelecką, którą dojeżdżamy do mety wycieczki przy zabytkowych piecach wapienniczych. Zanim skończymy wycieczkę możemy jeszcze odwiedzić pobliski Gold. W tym celu przed autostradą A4 skręcamy w lewo w polną drogę. Na następnym skrzyżowaniu znów skręcamy w lewo i 700 m dalej dojeżdżamy do jeziora. Do Gogolina wracamy tą samą drogą (3,3 km w obie strony).

WOKÓŁ KAMIENIA ŚLĄSKIEGO

długość pętli - 2,6 km

Ruszamy z Placu Myśliwca na północ, poruszając się czarnym szlakiem rowerowym. Za kościołem św. Jacka skręcamy w prawo, a na następnym skrzyżowaniu jedziemy prosto ul. Św. Czesława. Gdy dotrzemy na skraj lasu, skręcamy w prawo. Kilkaset metrów dalej mijamy pole golfowe Karolinka Golf Park i dojeżdżamy do ogrodzenia lotniska. Skręcamy w prawo i jedziemy pomiędzy lotniskiem a polem golfowym w stronę widocznego z daleka Pałacu Odrowążów. Tuż przed nim docieramy do sanatorium Sebastianeum. Jedziemy prosto, mijając je po prawej stronie i po dwóch zakrętach skręcamy w lewo na szutrowy czarny szlak rowerowy prowadzący do Kamionka. W ten sposób wracamy na trasę główną wycieczki.

DO KOPALNI GÓRAŻDŻE

2,5 km w obie strony

Jadąc z Kamienia Śląskiego czarnym szlakiem rowerowym, w Kamionku skręcamy w pierwszą w prawo ul. Szkolną. Tuż za wioską dojeżdżamy do skrzyżowania. Jedziemy prosto drogą leśną, która 200 m dalej dociera do wjazdu na teren kopalni. Na jej teren można wjechać jedynie po wcześniejszym uzgodnieniu z kierownictwem. W dole znajduje się ścieżka edukacyjno-przyrodnicza udostępniona do zwiedzania w grupach w dni wolne od pracy. Powrót z kopalni do Kamionka samą drogą.

SKRÓT KAMIONEK – GOGOLIN

trasa krótsza o 16,0 km, całkowita długość trasy - 31,5 km

Cały skrót biegnie czarnym szlakiem rowerowym. W Kamionku przy stawie jedziemy prosto przez cały Plac Stawowy. Zaraz za nim skręcamy w prawo tak jak główna ul. Gogolińska. Jedziemy nią do końca zabudowań. Zaraz za Kamionkiem dojeżdżamy do lasu i skręcamy w lewo, jadąc dalej drogą gruntową biegnącą jego skrajem. Gdy las się skończy, skręcamy w prawo i po chwili docieramy do Gogolina. Jedziemy ul. Powstańców Śląskich do samego końca. Na skrzyżowaniu przy Owocowym Ogrodzie Miejskim jedziemy prosto ul. Ligonia, którą docieramy do ul. Strzeleckiej i pieców wapienniczych, przy których kończymy wycieczkę.

 

 

Przebieg trasy, opisy, zdjęcia i mapa:

Przemysław Supernak, SuperGlob

 

 

Wersja XML