Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Zielone serce gminy

W Kamieniu Śl. odbył się festyn integracyjny promujący zdrowy styl życia i filozofię zdrowia ks. Sebastiana Kneippa. Do uczestnictwa zaproszono seniorów oraz ponad stu niepełnosprawnych.

„Razem w ogrodzie ks. S. Kneippa” – to hasło przewodnie festynu, który był częścią projektu „Zielone Serce Gminy Gogolin” realizowanego pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Opolskiego. Na przyzamkowej polanie na uczestników czekało (31.08.) wiele atrakcji.  Festyn otworzył burmistrz Joachim Wojtala wraz z dyrektorem Instytutu Naukowo Badawczego ks. S. Kneippa ks. dr. Albertem Glaeserem. Gościem festynu był także  Stanisław Łągiewka – Dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego. Festyn dokumentowali członkowie Fotoklubu Jablunkov.

Rajd rowerowy

W ramach festynu odbył się doroczny Gogoliński Rajd Rowerowy. Ponad dziewięćdziesięciu uczestników wyruszyło z Gogolina do Kamienia Śl. Po krótkim odpoczynku przy kawie  i domowym cieście uczestnicy rajdu wraz z niepełnosprawnymi wyruszyli autokarem do Izbicka, gdzie po miejscowości oprowadziła wójt Brygida Pytel. Po ciekawej wycieczce, która rozpoczęła się u podnóża miejscowego pałacu uczestnicy projektu wrócili do Kamienia Śl., gdzie korzystali bogatego programu  przygotowanego przez organizatorów.

 

 

Gotowanie na polanie, czyli Międzynarodowy Festiwal Smaków w Zielonym sercu Gminy

Jedną z atrakcji imprezy były potrawy ugotowane w plenerowych warunkach przez grupę mieszkańców z partnerskiego Kysuckego Novego Mesta na Słowacji i grupę pań zrzeszonych w Akademii Trzeciego Wieku. Już od rana na polanie dymiły kociołki z gotującym się gulaszem i śląskim żurkiem, którymi częstowano uczestników festynu. Żur ugotowany na zakwasie chlebowym, tradycyjną metodą cieszył się ogromnym powodzeniem. Nie zawiedli również partnerzy ze Słowacji, którzy gotowanie połączyli z muzykowaniem promując kulturę ludową regionu Kysuc.

 

 

Program integracyjny

Program festynu został przygotowany szczególnie z myślą o osobach niepełnosprawnych, którzy uczestniczyli m. in. w zabawach animacyjnych i zajęciach hipoterapeutycznych z końmi rasy Fiord. Wielkim powodzeniem cieszyły się także przejazdy bryczką po zamkowym parku. W organizację festyny zaangażowała się również grupa uczennic Zespołu Szkół w Gogolinie, które prezentowały w „Poetyckim ogrodzie” swoją twórczość literacką. Gminna Biblioteka Publiczna przygotowała natomiast „Uśmiechnięte Miasteczko”, czyli kącik aktywizacyjny dla dzieci.

 

 

Zawody w strzelaniu z łuku

Na polanie przygotowano również stanowisko, gdzie odbyły się zawody łucznicze. W kategorii dziewcząt zwyciężyła Julia Lachowicz, w kategorii chłopców Karol Giecewicz. Festyn zakończył Koncert Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej.

 

 

Organizatorzy festynu: Urząd Miejski w Gogolinie i Instytut Naukowo – Badawczy ks. S. Kneippa w Kamieniu Śl. przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Zdrowia, Gminną Biblioteką Publiczną, prowadzenie Jerzy Kłeczek. Organizator Gogolińskiego Rajdu Rowerowego - Piotr Giecewicz. Projekt „Zielone Serce Gminy Gogolin” jest współfinansowany z środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

 

Wersja XML