Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Szkoła z pasją

Czy może być lepsze zwieńczenie udanego, owocnego i pracowitego roku szkolnego niż uzyskanie miana „Szkoły Odkrywców Talentów”? Wszystkie dotychczasowe działania dyrekcji, rady pedagogicznej i uczniów przyniosły ten jakże zaszczytny i prestiżowy tytuł, który idealnie wkomponowuje się w strategię funkcjonowania naszej szkoły jako placówki rozwijającej zdolności każdego ucznia, stawiającej na indywidualizację nauczania i rozwój talentów właśnie.

Otrzymanie tego tytułu jest dobrą okazją do podsumowania działalności Zespołu Szkół w Gogolinie w roku szkolnym 2012/2013, w którym działo się naprawdę wiele. Jeszcze jesteśmy pod wrażeniem trzydniowego Obozu Naukowego, w którym uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w połowie maja w Kamieniu Śląskim.

– Było mnóstwo atrakcji. Wiele się nauczyliśmy, ale nie zabrakło też miejsca na relaks i rozrywkę. Jestem bardzo zadowolona i chciałabym, aby w przyszłości szkoła organizowała więcej takich obozów – podsumowuje uczennica klasy IIIB Karolina Wawer. A z tych atrakcji wymienić możemy chociażby: zajęcia z robotami-humonaidami, które dzięki naszym uczniom nauczyły się tańczyć, wykład pani Anny Poliwody, podczas którego można było się zastanowić, czy wyginą mężczyźni, pobyt w grocie solnej, warsztaty kulinarne, paintball i ognisko integracyjne.

W marcu organizowaliśmy Festiwal Nauki i Talentów, który dał możliwość wykazania się różnorodnymi zdolnościami naszych uczniów, a zainteresowanie, jakim się cieszył, przeszło nasze oczekiwania. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość reprezentowania szkoły podczas majowego otwarcia Gminnego Centrum Kultury w ramach „Sceny Młodych”.

W grudniu zorganizowaliśmy Dzień Promocji, podczas którego dyrektor szkoły mgr Violeta Zajączkowska uroczyście ogłosiła nazwy profili, które będą mogli wybrać przyszli uczniowie gimnazjum i liceum w roku szkolnym 2013/2014.  Na naszych podopiecznych czekały także warsztaty fonetyczne z języka angielskiego oraz cykl wykładów, warsztatów i pokazów z dziedziny chemii, biologii, fizyki, które prowadzili studenci i pracownicy naukowi opolskich wyższych uczelni: Politechniki Opolskiej, Uniwersytetu Opolskiego i Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. Nauczyciele gimnazjum i liceum zorganizowali natomiast zajęcia otwarte w pracowniach szkolnych. Przygotowany program zajęć cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, wielką atrakcją były również zajęcia związane z pokazem robotów, które będą wykorzystywane podczas zajęć lekcyjnych.

Zaprezentowana przez dyrektor Zajączkowską oferta edukacyjna na przyszły rok szkolny spotkała się z bardzo pozytywnym odzewem ze strony rady pedagogicznej, uczniów i ich rodziców. I rzeczywiście, to bardzo innowacyjna, a na opolskim rynku edukacyjnym dotychczas niespotykana oferta. W liceum na rok szkolny 2013/2014 przygotowywane są cztery profile: politechniczny z elementami robotyki (rozszerzony program nauczania matematyki i informatyki, programowanie, elementy robotyki, obecnie podjęte są działania zmierzające do zakupu dwóch robotów humanoidalnych używanych w edukacji przyszłych inżynierów NASA w USA), nad którym patronat obejmie Politechnika Opolska, biologiczno-medyczny z elementami kosmetologii, ratownictwa i fizjoterapii (rozszerzony program nauczania biologii i chemii, laboratoria chemiczne i biologiczne, rehabilitacja i fizjoterapia, ratownictwo medyczne, możliwość uzyskania Europejskiego Certyfikatu Pierwszej Pomocy oraz „Młodego Ratownika”) z patronatem Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu, lingwistyczno-dwujęzyczny (spotkania z native speakerem, wyjazdy zagraniczne, przygotowanie do certyfikatów: FCE, DSD I lub DSD II) z językiem angielskim (po angielsku geografia i WOS), nad którym patronat obejmie Uniwersytet Opolski, oraz dziennikarsko-prawny z elementami politologii i stosunków międzynarodowych (warsztaty dziennikarskie i medialne, praktyki w mediach, filozofia, obserwacja rozpraw sądowych, wyjazdy studyjne do Parlamentu Europejskiego i Parlamentu RP) z patronatem Uniwersytetu Opolskiego i Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego w Opolu.

Nie zatrzymaliśmy się tylko na wyżej wymienionej ofercie; od września br. wprowadzamy naukę niezwykłych języków: chińskiego i hiszpańskiego (dzięki współpracy z Politechniką Opolską – Centrum Współpracy Polsko-Chińskiej, Instytut Konfucjusza, oraz Uniwersytetem Opolskim) oraz rosyjskiego jako zajęcia międzyoddziałowe, fakultatywne. Skąd taki wybór? Tymi językami, wraz z angielskim, posługują się prawie cztery miliardy ludzi, czyli 65% ludności świata!

Zespół Szkół to nie tylko liceum, ale i gimnazjum, dla którego przygotowaliśmy równie ciekawą ofertę edukacyjną. Wraz z nadchodzącym rokiem szkolnym proponujemy następujące profile: dwujęzyczny z językiem angielskim (sześć godzin języka angielskiego tygodniowo, zajęcia z native speakerem), z rozszerzonym programem nauczania biologii i wychowania fizycznego (zajęcia terenowe, projekty, doświadczenia w dobrze wyposażonym laboratorium, współpraca z powiatowym botanikiem oraz Ogrodem Zoologicznym w Opolu, możliwość zdobycia certyfikatu „Młodego Ratownika”), z rozszerzonym programem nauczania matematyki i informatyki z elementami robotyki (praktyczne zajęcia z robotami LEGO MINDSTORMS, współtworzenie strony internetowej), z rozszerzonym programem nauczania przedmiotów humanistycznych (warsztaty edukacji filmowej, rozwijanie talentów pisarskich, warsztaty dziennikarsko-medialne i teatralne, współpraca z redakcją „Tygodnika Krapkowickiego” i innymi mediami). Naszym sukcesem jest również utworzenie klasy integracyjnej charakteryzującej się  indywidualizacją zarówno nauczania, jak i wychowania. Budynek naszej szkoły nie posiada barier architektonicznych. Jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Posiada windę, specjalne podjazdy oraz busa, który dowozi uczniów na zajęcia. Poza tym w szkole zatrudniony jest fizjoterapeuta, który prowadzi zajęcia rehabilitacyjne w specjalistycznej sali. Dodatkowym atutem tej klasy jest mała ilość uczniów (od 15 do 20) oraz dwóch nauczycieli obecnych na zajęciach przedmiotowych, w związku z tym nauka w tej klasie przebiega w komfortowych warunkach.

Nasza praca to nie tylko plany, przedsięwzięcia, ale przede wszystkim indywidualne sukcesy uczniów, zarówno w dziedzinie przedmiotów humanistycznych (np. tytuły laureatów: Wojewódzkiego Konkursu Polonistycznego dla Agaty Stanek oraz Wojewódzkiego Konkursu Języka Niemieckiego dla Roksany Zmudy i Sabiny Schlappy), przedmiotów ścisłych (troje naszych uczniów: Aleksandra Wieczorkiewicz, Michał Praszmo i Dawid Cziernok uczestniczyło w maju w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Informatycznej w Gdyni, gdzie byli jedynymi reprezentantami województwa opolskiego!), jak i sportowych (dominacja w wielu dziedzinach na szczeblu wojewódzkim i powiatowym). Realizujemy wiele projektów, takich jak e-twinning czy warsztaty bitboxu, organizujemy wymiany międzynarodowe uczniów z naszych miast partnerskich (Betzdorf, Schongau, Zwierzyniec, Pisek), wyjeżdżamy za granicę (Londyn, Praga, Lwów), organizujemy wiele niezwykłych zajęć dodatkowych (np. nauka gry na bębnach afrykańskich, warsztaty wokalne, taneczne i teatralne, nordic walking), udzielamy się w wolontariacie i wspólnie spędzamy czas (np. spływy kajakowe i wspólne wyjazdy na ważne wydarzenia kulturalne i sportowe, takie jak mecz reprezentacji Polski czy ZAKSY Kędzierzyn-Koźle). 

Ogromnym atutem naszej szkoły jest panująca w niej atmosfera, kameralny klimat, poczucie bezpieczeństwa. Aż chce się uczyć.

 

Bożena Jakubowicz, Łukasz Wojtkiewicz

 

Wersja XML