Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
 • TAB - Kolejny element
 • SHIFT + TAB - Poprzedni element
 • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
 • SHIFT + ALT + H - Strona główna
 • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
 • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
 • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Atrakcje turystyczne

 • Rowerem wokół Gogolina - Trasa 2 z Gogolina na Górę Świętej Anny

  04 - Gogolin, Owocowy Ogród Miejski.jpeg
  Data publikacji:
 • Rowerem wokół Gogolina - Trasa 1 wokół Gminy Gogolin

  04 - Odrowąż, nad Odrą.jpeg
  Data publikacji:
 • Pomnik Karolinki i Karlika

  Pomnik Karolinki i Karlika.jpeg
  Śląska pieśń ludowa „Poszła Karolinka do Gogolina” przypadła do serca wielu osobom i stała się nieodłączną własnością ludu. Zyskała niezwykły rozgłos i doczekała się upamiętnienia w postaci pomnika. Twórcą koncepcji budowy pomnika był Szymon Koszyk – opolski działacz plebiscytowy i wybitny znawca folkloru opolskiego.
  Data publikacji:
 • Piece wapiennicze

  Galeria na płocie _05.jpeg
  W centrum Gogolina, pomiędzy ulicami Strzelecką, Kościelną i Kolejową, przez ponad 120 lat funkcjonowały zakłady przemysłu wapienniczego z siedmioma piecami szybowymi, sześcioma piecami kręgowymi, młynownią wapna nawozowego, oddziałem produkcji wapna hydratyzowanego, warsztatami, bocznicą kolejową, własną elektrownią i budynkiem administracyjnym.
  Data publikacji:
 • Cmentarz żydowski w Gogolinie

  cmentarz żydowski w Gogolinie (1).jpeg
  Cmentarz żydowski przy ulicy Wyzwolenia w Gogolinie, przylegający do starego cmentarza chrześcijańskiego, to  miejsce szczególne  w mieście. Zachowane tam do dziś kamienne nagrobki z inskrypcjami w języku hebrajskim, lub hebrajskim i niemieckim wymownie świadczą o przedwojennej przeszłości Gogolina oraz jego wielokulturowości. Są tam pochowani mieszkańcy Gogolina wyznania mojżeszowego, którzy przez prawie 100 lat  współtworzyli wizerunek  przemysłowej wioski Gogolin
  Data publikacji:
 • Owocowy Ogród Miejski

  IMG_6996.jpeg
  Owocowy Ogród Miejski w Gogolinie powstał na terenie pomiędzy ulicą Szpitalną i Powstańców Śl. Ogród jest tak zaprojektowany, aby służył mieszkańcom w każdym wieku, o każdej porze roku. Przygotowano w nim m. in. atrakcyjne miejsce dla dzieci, gdzie zainstalowano oryginalne urządzenia zabawowe, których formy nawiązują do form naturalnych.
  Data publikacji:
 • Kapliczka na Bagnie

  Kapliczka na bagnie.jpeg
  Doskonale widoczna z autostrady, znana też z tego, że od wielu lat, w każdą majowa niedzielę ks. prof. Joachim Piecuch odprawia tam nabożeństwa maryjne w języku niemieckim. Zbiera się wtedy liczna grupa mieszkańców Gogolina, Krapkowic, dzielnicy Karłubiec, Zdzieszowic i  okolicznych wiosek.
  Data publikacji:
 • Kościół ewangelicki w Gogolinie

  gogolin_kosciol_ewangelicki.jpeg
  Kościół ewangelicki w Gogolinie budowano w latach 1908-1909. Powstał z inicjatywy ks. Edmunda Schmidta z Krapkowic oraz dzięki wsparciu finansowym ze strony Gogolińskich Zakładów Wapienniczych (na czele z dyrektorem Sobireyem) oraz Śląskiego Dzieła im. Gustawa Adolfa. Oficjalne poświęcenie miało miejsce 24 maja 1909 r. Kościół traktowano jako kaplicę należącą do parafii w Krapkowicach. W czasie I wojny światowej zabrano dzwony, ale dzięki ofiarności parafian i pomocy dyrektora Sobireya, w latach dwudziestych, zakupiono trzy nowe dzwony.
  Data publikacji:
 • Galeria Ocalić od zapomnienia

  IMG_7963.jpeg
  W galerii zgromadzono ponad 200 eksponatów zebranych wśród mieszkańców Gogolina. Najwięcej darów ofiarowali mieszkańcy dzielnicy Karłubiec. Inicjatorką akcji zbierania obrazów, a także niestrudzoną orędowniczką utworzenia galerii jest Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy - Waltrauda Wicher. Pani Waltrauda jest absolwentką opolskiego liceum plastycznego, a także twórczynią ludową i animatorką życia kulturalnego. Ponadto przewodzi komisji kultury w Radzie Miejskiej. Nie dziwi więc determinacja, ale też serce do tej sprawy.
  Data publikacji:
 • Dwupoziomowy kościół w Malni

  Dwupoziomowy kościół w Malni.jpeg
  Kościół parafialny w Malni jest dwupoziomowy. Stanowi zespół dwóch obiektów położonych jeden nad drugim. Około 500 m w kierunku wschodnim od kościoła znajduje się most na rzece Odrze, stanowiący integralną część autostrady A 4 Wrocław – Kraków. Około 2 km w kierunku północno-wschodnim widnieje kompleks cementowni w Choruli. Na północ od kościoła rozciągają się pola uprawne. Po wschodniej jego części znajduje się plac (tzw. taras dolny) przed wejściem do kościoła dolnego. Od strony południowej i wschodniej otoczony jest polami uprawnymi. Na wzgórzu, w kierunku południowym rozciąga się cmentarz parafialny. Ok. 150 m na południowy-wschód od kościoła usytuowano budynek plebani i od północnej jego strony postawiona została dzwonnica z trzema dzwonami.
  Data publikacji:
 • Izba Tradycji w Kamieniu Śląskim

  Izba Tradycji w Kamieniu Śląskim.jpeg
  Izba Tradycji w Kamieniu Śląskim została otwarta w październiku 2009 r.  Wcześniej budynek ten pełnił różnorakie funkcję, znajdowała się w nim m.in. siedziba straży pożarnej, kuźnia oraz wodociąg wiejski.
  Data publikacji:
Wersja XML