Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Gogolin stolicą śląskiego folkloru

W sobotę i niedzielę w Gogolinie królowała pieśń ludowa. Wokół pomnika Karolinki zgromadziły się zespoły muzyczne, aby  wspólnie z mieszkańcami odśpiewać pieśń „Poszła Karolinka do Gogolina”.

Brak opisu obrazka

W sobotnie popołudnie (25.05.) w nowo otwartym budynku Gminnego Centrum Kultury w Gogolinie zainaugurowano Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny z Karolinką. Licznie przybyli mieszkańcy i goście mieli okazję podziwiać kunszt muzyczny i taneczny zespołów z miast partnerskich. Wystąpiła Grupa Muzyczno – Taneczna „Mionsi” z Czech, Zespół Pieśni i Tańca „Magurzanie” z Łodygowic i zespół „Muskietieri” ze Słowacji. Królował niezwykle „kolorowy i dynamiczny” folklor góralski, nadzwyczajnym  mistrzostwem zachwycił również zespół ze Słowacji, który zaprezentował m. in. muzykę węgierską. Koncert prowadził redaktor Roman Kurosz.

 

 

Muzyczny program niedzielny (26.05.) rozpoczął się pod pomnikiem Karolinki, gdzie wspólnym odśpiewaniem pieśni „Poszła Karolinka” zainaugurowano  Koncert Galowy XVIII Opolskiego Święta Pieśni Ludowej Gogolin 2013. Ten „hymn Gogolina”, przy akompaniamencie Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Rafała Jilga, odśpiewali licznie zgromadzeni mieszkańcy, zespoły muzyczne działające na terenie gminy oraz zespoły z miast partnerskich. Święto Pieśni otworzył Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala podkreślając, iż „bogactwem skarbnicy kulturowej Ziemi Gogolińskiej jest żywa kultura ludowa podtrzymywana przez grupy obrzędowe i zespoły muzyczne. Mamy jednak moralny obowiązek pielęgnowania tych bogatych tradycji” – podkreślał burmistrz. W ramach XVIII Opolskiego Święta Pieśni Ludowej, w sali widowiskowej GCK odbyły się prezentacje gminnych zespołów śpiewaczych: zespołu „Aksamitki” z Malni, Chóru Mieszanego i Chóru Parafialnego z Gogolina, Zespołu Folklorystycznego z Kamienia Śl., zespołu „Szwarne Dziołchy” z Górażdży oraz zespołów: chóru Viva la Musica ze Strzelec Op. i zespołu „Komes” z Kędzierzyna – Koźla. Jedną z najpiękniejszych gwiazd Święta Pieśni był zespół „Silesia” z Łubnian, który pielęgnuję najbardziej autentyczną formę śląskiej kultury muzycznej. Program wzbogacił także występ Grupy Muzyczno – Taneczna „Mionsi” z Republiki Czeskiej.

 

 

Podczas koncertu była okazja, aby zaprezentować ofertę GCK. Dyrektor Iwona Cimek nakreśliła plan działania placówki, zaprosiła również mieszkańców do korzystania z pracowni w ramach proponowanych sekcji. Zaprosiła również na planowane koncerty i przedsięwzięcia artystyczne. Zespoły uczestniczące w Festiwalu Folklorystycznym i Święcie Pieśni Ludowej otrzymały okolicznościowe dyplomy i statuetki przedstawiające Karolinkę i Karlika.

Prowadząca program, redaktor Danuta Nabrdalik, podsumowując prezentacje zachęciła do kreatywności i korzystania z bogatego życia kulturalnego jakie pielęgnuje się w gminie.  Koncerty zespołów Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej odbywały się również  w parku przy ul. Ligonia w Gogolinie, towarzysząc mieszkańcom podczas popołudniowego pikniku. Pieśń ludowa rozbrzmiewała także w Kamieniu Śl. Zespoły koncertowały dla mieszkańców i kuracjuszy  na dziedzińcu ośrodka „Sebastianeum Silesiacum”.

Podczas dwudniowego święta mieszkańcy mieli okazję zwiedzać nowy obiekt. Pracownice GCK służyły zwiedzającym szeroką informacją zarówno na temat obiektu, jak i oferty programowej. W gościnne progi zapraszała również Café „Nutka”.

Organizatorem imprez było Gminny Ośrodek Kultury w Gogolinie i Urząd Miejski w Gogolinie, patronat medialny sprawowali: TVP Opole, Radio Opole, Nowa Trybuna Opolska i Tygodnik Krapkowicki.

Wersja XML