-
Brak opisu obrazka
Śląska pieśń ludowa „Poszła Karolinka do Gogolina” przypadła do serca wielu osobom i stała się nieodłączną własnością ludu. Zyskała niezwykły rozgłos i doczekała się upamiętnienia w postaci pomnika. Twórcą koncepcji budowy pomnika był Szymon Koszyk – opolski działacz plebiscytowy i wybitny znawca folkloru opolskiego.
Data publikacji:
-
Brak opisu obrazka
W centrum Gogolina, pomiędzy ulicami Strzelecką, Kościelną i Kolejową, przez ponad 120 lat funkcjonowały zakłady przemysłu wapienniczego z siedmioma piecami szybowymi, sześcioma piecami kręgowymi, młynownią wapna nawozowego, oddziałem produkcji wapna hydratyzowanego, warsztatami, bocznicą kolejową, własną elektrownią i budynkiem administracyjnym.
Data publikacji:
-
Brak opisu obrazka
Cmentarz żydowski przy ulicy Wyzwolenia w Gogolinie, przylegający do starego cmentarza chrześcijańskiego, to miejsce szczególne w mieście. Zachowane tam do dziś kamienne nagrobki z inskrypcjami w języku hebrajskim, lub hebrajskim i niemieckim wymownie świadczą o przedwojennej przeszłości Gogolina oraz jego wielokulturowości. Są tam pochowani mieszkańcy Gogolina wyznania mojżeszowego, którzy przez prawie 100 lat współtworzyli wizerunek przemysłowej wioski Gogolin
Data publikacji:
-
Brak opisu obrazka
Owocowy Ogród Miejski w Gogolinie powstał na terenie pomiędzy ulicą Szpitalną i Powstańców Śl. Ogród jest tak zaprojektowany, aby służył mieszkańcom w każdym wieku, o każdej porze roku. Przygotowano w nim m. in. atrakcyjne miejsce dla dzieci, gdzie zainstalowano oryginalne urządzenia zabawowe, których formy nawiązują do form naturalnych.
Data publikacji:
-
Brak opisu obrazka
Doskonale widoczna z autostrady, znana też z tego, że od wielu lat, w każdą majowa niedzielę ks. prof. Joachim Piecuch odprawia tam nabożeństwa maryjne w języku niemieckim. Zbiera się wtedy liczna grupa mieszkańców Gogolina, Krapkowic, dzielnicy Karłubiec, Zdzieszowic i okolicznych wiosek.
Data publikacji:
-
Brak opisu obrazka
Kościół ewangelicki w Gogolinie budowano w latach 1908-1909. Powstał z inicjatywy ks. Edmunda Schmidta z Krapkowic oraz dzięki wsparciu finansowym ze strony Gogolińskich Zakładów Wapienniczych (na czele z dyrektorem Sobireyem) oraz Śląskiego Dzieła im. Gustawa Adolfa. Oficjalne poświęcenie miało miejsce 24 maja 1909 r. Kościół traktowano jako kaplicę należącą do parafii w Krapkowicach. W czasie I wojny światowej zabrano dzwony, ale dzięki ofiarności parafian i pomocy dyrektora Sobireya, w latach dwudziestych, zakupiono trzy nowe dzwony.
Data publikacji:
-
Brak opisu obrazka
W galerii zgromadzono ponad 200 eksponatów zebranych wśród mieszkańców Gogolina. Najwięcej darów ofiarowali mieszkańcy dzielnicy Karłubiec. Inicjatorką akcji zbierania obrazów, a także niestrudzoną orędowniczką utworzenia galerii jest Przewodnicząca Zarządu Dzielnicy - Waltrauda Wicher. Pani Waltrauda jest absolwentką opolskiego liceum plastycznego, a także twórczynią ludową i animatorką życia kulturalnego. Ponadto przewodzi komisji kultury w Radzie Miejskiej. Nie dziwi więc determinacja, ale też serce do tej sprawy.
Data publikacji:
-
Brak opisu obrazka
Kościół parafialny w Malni jest dwupoziomowy. Stanowi zespół dwóch obiektów położonych jeden nad drugim. Około 500 m w kierunku wschodnim od kościoła znajduje się most na rzece Odrze, stanowiący integralną część autostrady A 4 Wrocław – Kraków. Około 2 km w kierunku północno-wschodnim widnieje kompleks cementowni w Choruli. Na północ od kościoła rozciągają się pola uprawne. Po wschodniej jego części znajduje się plac (tzw. taras dolny) przed wejściem do kościoła dolnego. Od strony południowej i wschodniej otoczony jest polami uprawnymi. Na wzgórzu, w kierunku południowym rozciąga się cmentarz parafialny. Ok. 150 m na południowy-wschód od kościoła usytuowano budynek plebani i od północnej jego strony postawiona została dzwonnica z trzema dzwonami.
Data publikacji: