Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Każdy wiek ma swoje prawa…..

„...Choć w papierach lat przybyło to naprawdę
Wciąż jesteśmy tacy sami...”.

Tekst: A. Sikorowski, wyk. M. Rodowicz
               

                W dniu 28.10.2019 roku spotkaliśmy się na ostatnim spotkaniu w ramach projektu „Cicho, ciszej – oby było głośniej”.

                Projekt którego wnioskodawcą było Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Kamionek a  realizowała grupa nieformalna „Żywe głośniki”  w dniach od 29.08.2019r. do 28.10.2019r.  obejmował dwa etapy działań podczas których w pierwszym etapie wynajęliśmy sprzęt nagłaśniający natomiast w drugim etapie odbyło się 5 integracyjnych spotkań.

                Do udziału w projekcie  zaprosiliśmy Seniorów z DSS w Kamionku, Seniorów  ze środowiska Kamionka i Kamienia Śląskiego oraz dzieci i młodzież z Domu Dziecka im. Janusza Korczaka w Tarnowie Opolskim i Świetlicy Młodzieżowej w Kamionku.

                Nasze  integracyjne spotkania poświęciliśmy na znalezienie tego „co nas łączy i tego co nas dzieli” . Wniosek nasunął się sam, iż to co dzieli Seniorów z młodszym pokoleniem to tylko metryka urodzenia a wszystko inne może tylko i wyłącznie łączyć.

                Podczas tego spotkania dokonaliśmy podsumowania naszych działań i stwierdziliśmy że, kontakt młodego pokolenia z pokoleniem osób starszych może być powodem nawiązania przyjacielskich relacji, umiejętnego skorzystania z wiedzy, doświadczenia i życiowych nauk czym bardzo chętnie dzielili się nasi Seniorzy opowiadając o swoim dzieciństwie, młodości, pracy zawodowej, swoich pasjach i zainteresowaniach. Jednocześnie nasi młodzi przyjaciele żywo zainteresowani opowieściami Seniorów sami chętnie podzielili się swoimi marzeniami i planami na przyszłość.

                Tym samym potwierdziły się nasze oczekiwania że „jeśli lepiej słyszę, to lepiej rozumiem drugiego człowieka”. Wszyscy uczestnicy aktywnie brali udział w każdym ze spotkań zabierając swobodnie głos, swobodnie operując mikrofonem a osoby słuchające wyraźne i głośne przekazy żywo reagowały okazując swoje autentyczne emocje min: poprzez śmiech, radość, oklaski itp. co zdecydowanie sprzyjało integracji i łączeniu naszych pokoleń.

                Nasze kochane dzieci i kochani Seniorzy jednogłośnie stwierdzili że, warto kontynuować to co udało się stworzyć gdyż „było cudownie”, bo „podobała mi się duża zgoda i porozumienie między młodzieżą a Seniorami”, bo „bardzo mi się podobało śpiewanie karaoke  a najśmieszniejsze było śpiewanie piosenek z podkładem muzycznym, które nam kompletnie nie wyszło ale było  to bardzo śmieszne”, bo „ w nas jest siła i moc” pomimo iż „każdy wiek ma swoje prawa” tym bardziej „że takie fajne dziewczyny i chłopaki a szkoda że my są tacy starzy”.

                Zarówno Dyrektor Domu Dziecka w Tarnowie Opolskim Pani B. Milewska jak i Dyrektor Domu Spokojnej Starości „Św. Barbara” w Kamionku Pani B. Dołowicz  zadeklarowały kontynuowanie spotkań w różnych formach i dalsze pogłębianie nawiązanych znajomości i przyjaźni.

Nasze ostatnie spotkanie w ramach projektu podsumowała Pani Urszula słowami Z. Krasińskiego

„Młodość życia jest rzeźbiarką
Co wykuwa żywot cały,
Choć przeminie sama szparko,
Cios jej dłuta wiecznotrwały …”

   

 

Zdjęcia i tekst Dom Spokojnej Starości

Projekt „Cicho, ciszej oby było głośniej” został dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie Stowarzyszenie Kraina św. Anny.

Wersja XML