Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Dokąd idziesz Karolinko

W Centrum Konferencyjnym w Górażdżach odbyła się konferencja „Zakochani w śląskiej kulturze”. Naukowcy poszukiwali m. in.  historycznych źródeł pieśni o Karolince, która rozsławia Gogolin w Europie i świecie.

Konferencja zgromadziła (14.02.)  licznych gości i miłośników śląskiej kultury. Obecna była senator Dorota Simonides, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego, Janusz Wójcik, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego, Urszula Zajączkowska, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej, Jarosław Gałęza, przedstawiciel Opolskiego Kuratora Oświaty wizytator Anna Nowak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu, Elżbieta Kampa, przewodniczący Rady Powiatu Krapkowickiego, Józef Bukowiński, prezes Górażdże Cement SA, Andrzej Balcerek i członek Zarządu Górażdże SA Jacek Pałącarz, prezes Fundacji Grupy Górażdże „Aktywni w Regionie”, Urszula Proszowska, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury, Krystian Czech, przedstawicielka Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów”, Anna Goglec, ks. Aleksander Sydor i ks. Krzysztof Korgel, samorządowcy, sołtysi, odznaczeni medalem „Zasłużony dla Miasta Gogolina i wyróżnieni Nagrodą Honorową Ziemi Gogolińskiej „Statuetką Karolinki”, twórcy ludowi, dyrektorzy, kierownicy jednostek organizacyjnych gminy oraz lokalni liderzy i przedstawiciele mediów. W konferencji uczestniczył również prof. Franciszek Marek, państwo Aleksandra i Witold Jasińscy oraz Wawrzyniec Jasiński. Z powodów zdrowotnych nieobecny był twórca pomnika art. plast. Tadeusz Wencel. W związku z konferencją na adres organizatorów wpłynął list Wojewody Opolskiego Ryszarda Wilczyńskiego oraz list poety Tadeusza Soroczyńskiego.

Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala witając gości podkreślił wielkie znaczenie badań nad śląską kulturą, wskazał też na konieczność jej pielęgnowania i promowania. Podziękował przy tym za finansowe wsparcie przedsięwzięcia przez Fundację Grupy Górażdże „Aktywni w Regionie”. Szerzej w tematykę konferencji wprowadziła Teresa Kudyba – publicystka i znawczyni kultury śląskiej, która prowadziła spotkanie.

W programie znalazły się trzy interesujące referaty. Profesor Krystyna Turek omówiła zagadnienia związane z źródłami pieśni, Regina Kalla - Szulc przedstawiła okoliczności powstania pomnika. W drugiej części konferencji prof. Teresa Smolińska przedstawiła monografię obchodzonego od 1979 r. Opolskiego Święta Pieśni Ludowej. „ Ta cenna inicjatywa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem społecznym, jest na to zapotrzebowanie, i jest to coś wartościowego” – podkreślała prof. Smolińska.

 

 

Bardzo ciekawym punktem konferencji był panel dyskusyjny. W dyskusji uczestniczyła m. in. prof. D. Simonides, która wskazała na fakt, iż Unia Europejska przeznacza ogromne środki na działania związane z „odkrywaniem korzeni”. „Nie ma tożsamości bez korzeni; jeśli nie zna się korzeni – ludzie są bezdomni...” podkreśliła profesor, która jednocześnie zwróciła uwagę na konieczność pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą w celu zachowania dziedzictwa kulturowego.  W panelu dyskusyjnym, do podjętych tematów odniósł się  dyrektor J. Wójcik, J. Gałęza, E. Zajączkowska, K. Czech, wójt Piotr Miczka, historyk Paweł Mrozek oraz W. Jasiński, który przedstawił historię powstania gogolińskiego herbu.

Dzięki staraniom Urzędu Miejskiego w Gogolinie  uczestnicy konferencji mieli okazję obejrzeć archiwalny film pt. „Przyjechał wóz do Gogolina”.  Film powstał w 1986 r. i spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.  W związku z tym zapadła decyzja o udostępnieniu filmu szerszej publiczności; w najbliższym czasie zostanie zaprezentowany członkom Akademii Trzeciego Wieku. Ponadto, uczestnicy mieli okazję wysłuchać nagrań awangardowych interpretacji „Karolinki” w wykonani Urszuli Dudziak i Paschy Lychagina. Mieszkanka Gogolina Irena Wnuk wykonała natomiast „Karolinkę”  tzw. białym głosem.

Konferencja „Zakochani w śląskiej kulturze” stanowi część projektu „Dokąd idziesz Karolinko”. Została zorganizowana w ramach obchodów 45. rocznicy uzyskania przez Gogolin praw miejskich. W ramach projektu powstanie m. in. praca badawcza na temat pieśni, powstanie również płyta z nagraniem „Karolinki” w różnych aranżacjach muzycznych.

Wersja XML