Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

Rządowe TAK dla budowy nowej przeprawy przez Odrę

„To historyczna chwila dla mieszkańców tego regionu, jest pozytywna opinia Ministra Inwestycji i Rozwoju o rozpoczęciu tej inwestycji. Życzę powodzenia przy realizacji jej kolejnych etapów”. Tak podczas konferencji prasowej w Krapkowicach 13 września mówił wiceminister Waldemar Buda.

Sekretarz stanu na ręce burmistrzów Andrzeja Kasiury i Joachima Wojtali przekazał pozytywną opinię na opracowanie dokumentacji do realizacji inwestycji „Budowa mostu południowego na rzece Odrze w Krapkowicach i Gogolinie wraz z drogami dojazdowymi” w ramach programu „Mosty dla regionów”. „Ten most będzie. Dopełni on kompletu systemowego wsparcia dla województwa opolskiego w zakresie inwestycji komunikacyjnej” mówiła z kolei wicewojewoda Violetta Porowska.

Przypomnijmy, o tę inwestycję burmistrzowie Krapkowic i Gogolina zabiegają od lat. Już w 2008 roku włodarze zlecili opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej południowo-wschodniej obwodnicy, uwzględniając m.in. budowę mostu na Odrze. Wniosek do programu „Mosty dla regionów”, po jednomyślnym, pozytywnym zaopiniowaniu przez radnych obydwu gmin, został złożony w ministerstwie w marcu tego roku.

"Dzisiaj zaczynają się realizować marzenia kilku pokoleń mieszkańców Krapkowic i Gogolina. Ta decyzja to pierwszy krok do wykonania tego zadania. Wykonanie dokumentacji, a później aplikacja po środki inwestycyjne, bo zadania powyżej 100 mln zł bez znacznego wsparcia z budżetu państwa są niemożliwe do udźwignięcia przez samorządy” Andrzej Kasiura.

"Staramy się być dobrymi gospodarzami przygotowujemy takie projekty i zapraszamy do współpracy takich ludzi, którzy wierzą, że  się uda. Chcemy aby nasze miasta były funkcjonalne i nowoczesne, a bez tej infrastruktury byłoby to niemożliwe. To kolejny krok do rozwoju naszych gmin” Joachim Wojtala.

Brak opisu obrazka

To wielki sukces. Wniosków złożonych do programu było niemal 80, wybrano kilkanaście najistotniejszych, w tym wspólny projekt gmin Krapkowice i Gogolin. Budowa mostu południowego to jedno z ważniejszych oczekiwań i rozwiązań komunikacyjnych nie tylko dla Krapkowic i Gogolina, to także strategiczna inwestycja dla tej części województwa. Potwierdzają to analizy niezależnych ekspertów. Nowy most pozwoli na wyprowadzenie ruchu tranzytowego z Krapkowic, Gogolina, Zdzieszowic i Kędzierzyna-Koźla. Drogi dojazdowe do mostu z jednej strony włączać będą się w drogę krajową nr 45 na wysokości Żywocic, z drugiej w drogę wojewódzką nr 423 przy granicy Krapkowic i Obrowca.

Wykonanie projektu to koszt 4,5 mln zł, wysokość dofinansowania 3,6 mln zł. Czas wykonania dokumentacji to trzy lata. Po jej sporządzeniu, samorządy będą się starały o ministerialne wsparcie prac budowlanych. Koszt budowy nowego mostu szacowany jest na około 100 mln złotych. To najważniejsza do tej pory inicjatywa, która potwierdza efektywną współpracę gmin w ramach zawartego porozumienia „małej aglomeracji krapkowicko-gogolińskiej”.

 

 

Brak opisu obrazka

Wersja XML