Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
  • TAB - Kolejny element
  • SHIFT + TAB - Poprzedni element
  • SHIFT + ALT + F - Wyszukiwarka
  • SHIFT + ALT + H - Strona główna
  • SHIFT + ALT + M - Zawartość strony
  • SHIFT + ALT + 1 do 9 - Wybór menu
  • ESC - Anulowanie podpowiedzi

XX lat współpracy Gogolin – Schongau

Podsumowano XX lat współpracy Gogolin – Schongau. Dzięki kontaktom, które zainicjowano w 1992 r. zrodziło się wiele cennych inicjatyw i widać dobre perspektywy na przyszłość.

Spotkanie poświęcone temu ważnemu zagadnieniu oraz zagadnieniu szeroko rozumianej współpracy polsko - niemieckiej odbyło się w sobotę (28.07.), w Zakrzowie. Uczestniczył w nim dr Friedrich Zeller – wieloletni burmistrz Schongau - obecnie Starosta Powiatu Weilheim – Schongau, który w 1996 r. podpisał akt współpracy, Paul Huber – obecny Zastępca Burmistrza Schongau, Christl Wetzler – nagrodzona Nagrodą Karolinki za pomoc mieszkańcom Gogolina podczas powodzi stulecia oraz Manfred Herrmann – przedstawiciel mieszkańców. Powiat Altenkirchen reprezentował wieloletni starosta dr Alfres Beth oraz Wicestarosta Franz Weiss. W spotkaniu uczestniczyły również członkinie Koła Kobiet Niemieckich Oddział Mülheim – Ruhr: prezes Marga Rabe, Roswitha Passmann, Margit Hatting i Ursula Hoffmann, które od dwudziestu lat współpracują z Kołem Mniejszości Niemieckiej w Gogolinie. Wśród zaproszonych gości byli również „ojcowie” kontaktów partnerskich z powiatem Altenkirchen: były Starosta Krapkowicki Joachim Czernek i Przewodniczący Rady Powiatu Krapkowickiego Eryk Boronczyk, a także Alfred Wieczorek były radny Rady Miejskiej w Gogolinie z okresu, kiedy nawiązano kontakty. Obecny był również Zastępca Burmistrza Gogolina Krzysztof Długosz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Gogolinie Franciszek Holeczek, Przewodniczący Komisji Współpracy z UE Józef Schlappa, przewodniczący kół DFK w gminie Gogolin oraz Regina Szulc, która od wielu lat prowadzi w LO w Gogolinie program polsko – niemieckiej współpracy młodzieży.

Spotkanie otworzył Burmistrz Gogolina Joachim Wojtala, który podsumował dwie dekady współpracy Gogolin – Schongau. Podziękował jednocześnie za tworzenie dobrych warunków dla wspólnego działania; „…piękne karty współpracy zapisało wielu zaangażowanych ludzi, bez których nie byłoby tego partnerstwa” – podkreślił burmistrz. Przypomniał o zaangażowaniu ówczesnego burmistrza Schongau dr. Luitpolda Brauna, burmistrza Norberta Urbańca oraz Janiny i Michaela Krulitzek, którzy pośredniczyli w zainicjowaniu kontaktów. Starosta Zeller wyraził natomiast w swoim wystąpieniu radość z pozytywnych zmian, jakie nastąpiły w gminie Gogolin – „jesteśmy zaskoczeni tym, jak Gogolin w ostatnim dwudziestoleciu się zmienił oraz tym, że udało się zrealizować taką ilość zadań – szczególnie w ostatnich pięciu latach.” Starosta Zeller skierował na ręce Burmistrza Gogolina propozycję zainicjowania współpracy sportowców oraz współpracy w zakresie administracji samorządowej i przedsiębiorczości. Burmistrz Huber zaprosił natomiast do uczestnictwa w obchodach jubileuszowych wieńczących współpracę z partnerami Schongau.

Pierwszą część spotkania zwieńczył występ chóru Koła DFK Gogolin pod dyrekcją Elżbiety Klimas oraz występ Karoliny Jokiel. W drugiej części spotkania burmistrz K. Długosz przedstawił prezentację poświęconą realizacji zadań w gminie w latach 2007 - 2012, z szczególnym podkreślenie inicjatyw realizowanych z niemieckimi partnerami. Podczas spotkania z okazji dwudziestolecia współpracy partnerskiej nie mogło zabraknąć również symbolicznego tortu i wspólnego śpiewania…

 

 

Wersja XML